Strona korzysta z plików cookies. Szczegóły znajdziesz na podstronie Polityka Prywatności
Infolinia 61 850 40 00
Pogotowie energetyczne 991
ul.pdf-ul { list-style: none; } li.pdf-li { padding-left: 1.3em; }

Teczka prasowa

Enea Operator na Hydrogen Energy Ministerial Meeting

Enea Operator we współpracy z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym oraz Uniwersytetem Szczecińskim realizuje projekt naukowo-badawczy H2eBuffer. Założenia tego kluczowego projektu wodorowego został zaprezentowany on-line na międzynarodowej konferencji Hydrogen Energy Ministerial Meeting (H2EM) organizowanej w Japonii.

Spotkanie skupiające się tylko na  energii wodorowej odbyło się po raz pierwszy w Japonii w 2018 roku. Jest to okazja do promowania i propagowania na całym świecie idei wykorzystania wodoru na poziomie globalnym oraz harmonijnej współpracy międzynarodowej w tym zakresie. Podczas pierwszego spotkania w Tokio, kraje uczestniczące wydały oświadczanie, które podkreśla znacznie internacjonalnej kooperacji, a w szczególności konieczność ujednolicenia przepisów i norm, a także promocji wspólnych badań dotyczących rozwoju wodoru i jego zastosowań.

 

Tegoroczna edycja konferencji była okazją dla uczestników do podzielenia się przykładami działań na rzecz produkcji i wykorzystania wodoru w krajach członkowskich. Pomysły te mają na celu dalsze utrzymanie i rozszerzenie globalnego impetu budowania społeczeństwa opartego na wodorze.

 

Konferencja podzielona została na dwa panele – ministerialny, w którym można było wysłuchać prelekcji i debat przedstawicieli ministerstw z całego świata. Drugi panel – przemysłowy, poświęcony był m.in. łańcuchowi dostaw wodorowychi ogniwom paliwowym, podczas którego zostały przedstawione założenia programowe H2EBuffer.

 

– W efekcie naszego projektu zostanie opracowany inteligentny i bezobsługowy system stabilizacji pracy dystrybucyjnych sieci elektroenergetycznych w oparciu o modułowe instalacje wodorowego bufora energetycznego z perspektywą użytkowego wykorzystania wodoru.Projekt przyczyni się również do rozwoju energetyki odnawialnej, w tym prosumenckiej – podkreśla Przemysław Starzyński, kierownik Biura Inicjatyw Innowacyjnych w Enei Operator.

 

– H2eBuffer to praktyczny przykład jak już dziś wykorzystać zielony wodór, który nazywany jest paliwem przyszłości. Dlatego cieszę się, że mogliśmy nasz pomysł zaprezentować na arenie międzynarodowej. Na pewno podniesie to jego rangę i przyczyni się do promowania idei wykorzystania wodoru w branży energetycznej nie tylko w Polsce – dodał Przemysław Starzyński.

 


Projekt H2Buffer rozpoczął się z początkiem stycznia 2021 r., a jego ukończenie planowane jest na koniec 2023 r. Prace nad H2Buffer podzielone zostały na 5 etapów. Każdy z członków konsorcjum realizuje swoje zadania w określonej kolejności. Aktualnie trwają prace w ramach drugiego etapu badań przemysłowych, który realizuje Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny.

Szczegóły dotyczące projektu można przeczytać na stronie: https://www.operator.enea.pl/oeneioperator/inwestycjeunijne/2014-2020/projekty-aplikacyjne-4.1.4.

Podziel się na:

zobacz także

.pimcore_block_buttons{ height: fit-content }