Elektroniczne Biuro Obsługi Klienta
Elektroniczny Portal Wytwórcy
Zanim wypełnij wniosek o przyłączenie do sieci, zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami.
Procedura przyłączenia do sieci rozpoczyna się z chwilą złożenia wniosku o określenie warunków przyłączenia.
ENEA Operator Sp. z o.o.
Departament Planowania i Rozwoju
ul. Strzeszyńska 58,
60-479 Poznań
Wniosek należy wypełnić czytelnie, drukowanymi literami.
Zgodnie z brzmieniem art. 7 ust. 8h Ustawy Prawo energetyczne, w przypadku chęci otrzymania potwierdzenia złożenia wniosku, należy w tym celu wystąpić do ENEA Operator.
wartość mocy osiągalnej, dyspozycyjnej, pozornej i maksymalnej urządzeń wytwórczych.
Przed przystąpieniem do procesu przyłączenia źródeł wytwórczych do sieci o napięciu znamionowym powyżej 1 kV i poniżej 110 kV warto sprawdzić dostępne moce przyłączeniowe Enea Operator dostępne tutaj: Przyłączone i dostępne moce OZE | Enea Operator
- Odpisu zwykłego z Księgi Wieczystej w przypadku prawa własności (użytkowania wieczystego) nieruchomości gruntowej i/lub budynkowej,
- Umowy najmu lub dzierżawy w przypadku umowy o korzystanie z przedmiotowej nieruchomości gruntowej i/lub budynkowej przez Wnioskodawcę wraz z odpisem zwykłym z Księgi Wieczystej potwierdzającym tytuł własności (prawny) Wydzierżawiającego (Wynajmującego) do nieruchomości gruntowej i/lub budynkowej
- wypisu z ewidencji gruntów z wykazem numerów ewidencyjnych działek, na których zlokalizowana będzie inwestycja, przy czym dostarczone kopie dokumentów winny być potwierdzone przez reprezentanta (pełnomocnika) Wnioskodawcy za zgodność z oryginałem,
schemat elektryczny jednokreskowy przyłączanych urządzeń instalacji, wraz z ich opisem.
Charakterystyka określająca zdolność całego magazynu energii do utrzymywania się w pracy w przypadku wystąpienia zakłóceń napięciowych (FRT),
Wypis i wyrys z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego potwierdzający dopuszczalność lokalizacji danego źródła energii na terenie objętym planowaną inwestycją, która jest objęta wnioskiem o określenie warunków przyłączenia,
- Decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu dla nieruchomości określonej we wniosku w przypadku braku Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Decyzja powinna potwierdzać dopuszczalność lokalizacji danego źródła energii na terenie objętym planowaną inwestycją, której dotyczy niniejszy wniosek o określenie warunków przyłączenia (nie dotyczy elektrowni wiatrowej, dla której wymagany jest wypis i wyrys z MPZP),
- Oświadczenie wnioskodawcy o realizacji inwestycji w przypadku instalacji fotowoltaicznych planowanych do zabudowy na budynkach,
Wyżej wymienione dokumenty należy dostarczyć w oryginale / kopii / skanu kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem przez organ wydający, wyrys winien być w skali dostosowanej do stopnia złożoności rysunku umożliwiającej swobody odczyt zawartych na nim informacji, a w szczególności numerów ewidencyjnych działek wskazanych w załączniku A do wniosku. Wymienione dokumenty powinny być wydane nie wcześniej niż trzy miesiące przed datą złożenia Wniosku.
Podmiot ubiegający się o przyłączenie źródła lub/i magazynu energii elektrycznej do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym wyższym niż 1 kV wnosi zaliczkę na poczet opłaty za przyłączenie do sieci. Wpłaty zaliczki należy dokonać niezwłocznie po złożeniu wniosku wraz z wymaganymi załącznikami (wpłaty zaliczki nie może dokonać osoba trzecia). Termin na dokonanie wpłaty zaliczki, zgodnie z Ustawą Prawo energetyczne, wynosi 14 dni od dnia złożenia wniosku.
Brak wpłaty zaliczki we wskazanym terminie powoduje, że złożony wniosek pozostaje bez rozpatrzenia.
Zgodnie z art. 7 ust. 8g Ustawy Prawo Energetyczne przedsiębiorstwo energetyczne jest zobowiązane wydać warunki przyłączenia w terminie:
* z zastrzeżeniem zapisów art. 7 ust. 8d3 i art. 7 ust 8g4 ustawy PE dotyczących wstrzymania ich biegu na czas dokonywania uzgodnień z OSP zakresów i warunków wykonania ekspertyzy (ZIWWE) oraz projektów warunków przyłączenia, jak również korespondencji z Klientem w przedmiocie uzupełnienia wniosku lub czasu na jego deklarację przyjęcia dostępnej mocy przyłączeniowej. Ponadto zgodnie z art. 7 ust. 8g6 możliwe jest przedłużenie powyżej wskazanych terminów o maksymalnie ich połowę.
Jeśli wyraziłeś zgodę na elektroniczną formę korespondencji, umowę o przyłączenie do sieci możesz zawrzeć wg jednego z dwóch następujących sposobów:
Zawarta umowa o przyłączenie do sieci będzie podstawą do rozpoczęcia realizacji przyłączenia obiektu do sieci.
Po zawarciu umowy o przyłączenie, ENEA Operator przystępuje do realizacji umowy. Czas realizacji zależny jest od zakresu prac koniecznych do wykonania, wskazanych w umowie o przyłączenie.
W przypadku gdy umowa o przyłączenie przewiduje konieczność wniesienia przez wnioskodawcę opłaty warunkiem niezbędnym do rozpoczęcia realizacji procesu przyłączenia jest uregulowanie części opłaty zgodnie z zwartą umową o przyłączenie. Opłata ustalona jest na podstawie zasad i stawek opłat za przyłączenie do sieci wynikających z Taryfy dla usług dystrybucji energii elektrycznej ENEA Operator.
Wysokość opłaty za przyłączenie do sieci określa zawarta umowa o przyłączenie.
Przyłączenie obiektu do sieci Enea Operator nastąpi po zrealizowaniu następujących obowiązków stron wynikających z umowy, tj.:
- dokument [pu-EON_1] Załącznik nr 1 do Wniosku o wydanie pozwolenia na podanie napięcia EON dla modułu wytwarzania energii typu D - do pobrania tutaj (pkt. 19)
- dokument [pu-EON_12] Załącznik nr 12 do Wniosku o wydanie pozwolenia na podanie napięcia EON dla modułu wytwarzania energii typu D – do pobrania tutaj (pkt. 19)
- dokument [pu-ION] Wniosek o wydanie tymczasowego pozwolenia na użytkowanie ION dla modułu wytwarzania energii typu D - do pobrania tutaj (pkt. 19)
- dokument [pu-ION_1] Załącznik nr 1 do Wniosku o wydanie tymczasowego pozwolenia na użytkowanie ION dla modułu wytwarzania energii typu D - do pobrania tutaj (pkt. 19)
- dokuemnt [pu-ION_12] Załącznik nr 12 do Wniosku o wydanie tymczasowego pozwolenia na użytkowanie ION dla modułu wytwarzania energii typu D - do pobrania tutaj (pkt. 19)
- dokument [pu-FON] Wniosek o wydanie ostatecznego pozwolenia na użytkowanie FON dla modułu wytwarzania energii typu D - do pobrania tutaj (pkt. 19)
- dokument [pu-FON_1] Załącznik nr 1 do Wniosku o wydanie ostatecznego pozwolenia na użytkowanie FON dla modułu wytwarzania energii typu D - do pobrania tutaj (pkt. 19)
- dokument [pu-FON_8] Załącznik nr 8 do Wniosku o wydanie ostatecznego pozwolenia na użytkowanie FON dla modułu wytwarzania energii typu D - do pobrania tutaj (pkt. 19)
* Jednostki typu A – jednostki wytwórcze o mocy maksymalnej od 0,8 kW do mniej niż 200 kW i punkcie przyłączenia o napięciu niższym niż 110 kV.
**Jednostki typu B – jednostki wytwórcze o mocy maksymalnej od 200 kW do mniej niż 10 MW i punkcie przyłączenia o napięciu niższym niż 110 kV.
***Jednostki typu C – jednostki wytwórcze o mocy maksymalnej od 10 MW do mniej niż 75 MW i punkcie przyłączenia o napięciu niższym niż 110 kV.
****Jednostki typu D – jednostki wytwórcze z punktem przyłączenia o napięciu wynoszącym co najmniej 110 kV oraz jednostki wytwórcze o mocy maksymalnej 75 MW i powyżej i punkcie przyłączenia o napięciu niższym niż 110 kV.