Strona korzysta z plików cookies. Szczegóły znajdziesz na podstronie Polityka Prywatności
Infolinia 61 850 40 00
Pogotowie energetyczne 991

Pytania i odpowiedzi

(dla źródeł energii, magazynów energii i OSDn planowanych do przyłączenia do sieci WN i SN, oraz dla odbiorców planowanych do przyłączenia do sieci WN)

Przed złożeniem wniosku o określenie warunków przyłączenia należy obowiązkowo i dokładnie zapoznać się z listą wymaganych dokumentów i załączników oraz informacjami o wpłacie zaliczki ustawowej znajdującej się w druku wniosku.

Druki wniosków do pobrania znajdują się w podanej ścieżce Pliki do pobrania | Enea Operator

Wszystkie dostarczone załączniki muszą być zbieżne z danymi w druku wniosku (np. schematem, planem PZT), załączniki w języku polskim! (z ewentualnymi tłumaczeniami itp.). Wniosek powinien być podpisany przez Wnioskodawcę (lub jego pełnomocnika). W przypadku składania wniosku w formie tradycyjnej/papierowej należy dostarczyć oryginał wniosku z podpisami, w przypadku składania wniosku drogą elektroniczną wniosek i jego załączniki należy podpisać podpisem kwalifikowanym.

Nie dopuszcza się modyfikacji druku wniosku.

Wnioski można składać drogą elektroniczną za pomocą skrzynki Callcenter ENEA Operator kontakt@operator.enea.pl, platformy e-PUAP lub papierowo pocztą tradycyjną na adres spółki Enea Operator Sp. z o.o. ul. Strzeszyńska 58, 60-479 Poznań. Nie należy dublować wniosku poprzez przesyłanie go kilkoma „kanałami” komunikacji.

Wszystkie dołączone do wniosku dokumenty (decyzja o warunkach zabudowy, pełnomocnictwo, tytuł prawny itp.) winny istnieć, być ważne i aktualne według stanu na dzień złożenia wniosku. Ewentualny czas na uzupełnienie wniosku nie jest dodatkowym czasem pozyskiwania takich dokumentów, lecz ich przedstawienia/ doręczenia do ENEA Operator.

Zgodnie z aktualnie obowiązującą treścią art. 7 ust. 1 ustawy Prawo Energetyczne, moc przyłączeniowa źródła lub magazynu energii elektrycznej może być mniejsza lub równa jego mocy zainstalowanej. 

Dla elektrowni fotowoltaicznych: moc zainstalowana jest wyznaczana jako iloczyn liczby i mocy czynnej znamionowej (jednostkowej) paneli fotowoltaicznych. Dla farm wiatrowych: moc zainstalowana jest wyznaczana jako iloczyn liczby i mocy czynnej znamionowej (jednostkowej) siłowni wiatrowych. 

Dla magazynów energii: moc zainstalowana jest wyznaczana jako iloczyn liczby jednostek magazynujących oraz maksymalnej mocy czynnej rozładowania pojedynczej jednostki magazynującej (zgodnie z kartą katalogową). 

Powyższe musi być również poprawnie odwzorowane w pkt 8 wniosku, w załączniku A do wniosku (w kolumnie liczba jednostek magazynujących), załączniku B oraz na dostarczonym schemacie elektrycznym, tak aby wskazane wyżej dane w całym wniosku o określenie warunków przyłączenia były tożsame i zbieżne.

  1. Moc ładownia/rozładownia każdej jednostki magazynującej (załącznik B) określana jest zgodnie z jej kartą katalogową.
  2. Moc zainstalowana magazynu powinna wynikać z iloczynu liczby jednostek magazynujących i ich wartości wg pkt a).
  3. Wniosek w zakresie mocy zainstalowanej należy wypełnić zgodnie z pkt a) i b) (strona 2 wniosku i załącznik B).

Dla zespołów Kogeneracyjnych: moc zainstalowana jest wyznaczana jako suma elektrycznych mocy czynnych znamionowych planowanych urządzeń wytwórczych.

zwracamy uwagę na konieczność wypełniania wszystkich rubryk, konieczność złożenia odpisu KW wskazanych nieruchomości, konieczność dostarczenia dokumentu potwierdzającego tytuł prawny Wnioskodawcy do korzystania z obiektu / nieruchomości (własność, użytkowanie wieczyste lub umowa np. dzierżawy/najmu/użyczenia) łącznie z wszystkimi ewentualnymi jego zmianami/cesjami. Jeżeli po uzyskaniu tytułu prawnego do nieruchomości lub decyzji o warunkach zabudowy nastąpiły zmiany w oznaczeniu geodezyjnym poszczególnych działek – należy dołączyć dokumenty potwierdzające powyższe zmiany ewidencyjne. Dokumentem potwierdzającym tytuł prawny do korzystania z obiektu/nieruchomości w rozumieniu ustawy Prawo energetyczne i rozporządzeń wykonawczych nie są np.:

  • jednostronne oświadczenia właściciela/użytkownika wieczystego,
  • oświadczenia właściciela/użytkownika wieczystego o prawie do dysponowania nieruchomością(ami) na cele budowlane w rozumieniu ustawy Prawo budowlane,
  • umowy przedwstępne lub warunkowe niezawierające postanowień o dokonanym wydaniu/przekazaniu przedmiotu umowy (bez protokołu wydania/przekazania) na cele związane z realizacją obiektu wskazanego we wniosku oraz późniejszą jego eksploatacją.

Wypełniając druk wniosku stosowny do charakteru obiektu należy precyzyjnie określić:

  • wartość dotychczasową parametru np. mocy przyłączeniowej i/lub zainstalowanej (wg obowiązującej umowy dystrybucyjnej dla obiektów już uruchomionych lub wg wcześniej wydanych warunków przyłączenia/zawartej umowy o przyłączenie do sieci dla obiektów w trakcie realizacji).

Na druku wniosku należy w takim przypadku wybrać opcję „zmiana parametrów technicznych istniejącego …” , wskazać parametr do zmiany oraz podać nr PPE dla obiektów już uruchomionych lub numer warunków przyłączenia/umowy dla obiektów w trakcie realizacji.

Do wniosku dotyczącego przyłączenia instalacji OZE do sieci w ramach współdzielenia przyłącza należy dodatkowo dostarczyć dokumenty wymienione w art. 7 ust. 3 dc, ust. 3 de pkt 1)-7) ustawy Prawo Energetyczne.

Podmioty składające wniosek o określenie warunków przyłączenia ubiegające się o przyłączenie źródła energii elektrycznej lub magazynu energii elektrycznej do sieci o napięciu znamionowym wyższym niż 1 kV zobowiązane są w ciągu czternastu dni od dnia złożenia wniosku do wniesienia zaliczki na poczet opłaty za przyłączenie do sieci w wysokości 30 zł za każdy kilowat mocy przyłączeniowej określonej we wniosku, z zastrzeżeniem, że wysokość zaliczki nie może być wyższa niż 3.000.000 zł. Rachunkiem bankowym właściwym dla wpłat zaliczek jest rachunek bankowy w PKO BP S.A. 49 1020 1026 0000 1902 0232 9936, a dokonanie wpłaty zaliczki na inny rachunek bankowy nie jest skuteczne tzn. nie rozpoczyna biegu terminu na określenie warunków przyłączenia. Wpłata zaliczki po terminie czternastu dni od dnia złożenia wniosku jest podstawą do pozostawienia wniosku bez rozpoznania. Kwota wpłaty musi dokładnie wynikać z iloczynu wartości mocy przyłączeniowej (bez zaokrągleń) i ww. stawki. Zgodnie z zapisami Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej (karta aktualizacji nr 32/2024 IRIESD) wpłata zaliczki musi zostać wniesiona przez Wnioskodawcę. Wpłaty przez podmioty trzecie zostaną niezwłocznie zwrócone na rachunek bankowy, z którego nastąpiła wpłata.

ENEA Operator jest obowiązana wydać warunki przyłączenia w terminie:

  • 120 dni od dnia złożenia wniosku przez wnioskodawcę zaliczonego do III lub VI grupy przyłączeniowej - dla obiektu przyłączanego do sieci o napięciu wyższym niż 1 kV wyposażonego w źródło lub magazyn energii elektrycznej;
  • 150 dni od dnia złożenia wniosku przez wnioskodawcę zaliczonego do II grupy przyłączeniowej;
  • 90 dni od dnia złożenia wniosku przez podmiot ubiegający się o przyłączenie do sieci elektroenergetycznej biogazowni rolniczej o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 2 MW, spełniającej warunki określone w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 13 lipca 2023 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych, a także ich funkcjonowaniu;
  • 45 dni od dnia złożenia wniosku przez podmiot ubiegający się o przyłączenie do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej instalowanej na budynku instalacji odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej nie większej niż 2 MW wykorzystującej do wytwarzania energii energię promieniowania słonecznego, wyposażonej albo niewyposażonej w magazyn energii elektrycznej.

W przypadku wniosku o określenie warunków przyłączenia źródła lub magazynu energii elektrycznej do sieci elektroenergetycznej o napięciu wyższym niż 1 kV powyższe terminy liczone są od dnia wniesienia zaliczki. Ww. terminy zgodnie z art. 7 ust. 8g6 ustawy Prawo energetyczne mogą zostać w uzasadnionych przypadkach przedłużone o maksymalnie połowę powyższego terminu. W przypadku braku konieczności dokonania wpłaty zaliczki ustawowej (np. wzrost mocy zainstalowanej źródła energii - moc przyłączeniowa bez zmian) terminy wyznacza się od daty skutecznego doręczenia wniosku do ENEA Operator sp. z o.o. Termin rozpatrzenia wniosku ulega zawieszeniu na czas uzupełniania wniosku przez Klienta oraz na czas dokonywania wymaganych przepisami uzgodnień z innymi operatorami sieci np. uzgodnienie zakresu i warunków wykonania ekspertyzy wpływu obiektu na system el-en lub uzgodnienie projektu warunków przyłączenia, a także innych okresów opóźnień spowodowanych z winy podmiotu wnioskującego o przyłączenie albo z przyczyn niezależnych od przedsiębiorstwa energetycznego.

Wypełniając wymogi określone w § 4 ust. 6 Rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 22 marca 2023 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego w przypadku konieczności wystąpienia do Operatora Systemu Przesyłowego, tj. PSE S.A. o uzgodnienie zakresu i warunków wykonania ekspertyzy lub projektu warunków przyłączenia dla danego obiektu, w związku z faktem, że termin na przedmiotowe uzgodnienie jest niezależny od ENEA Operator sp. z o.o. zachodzą przesłanki wskazane w art. 7 ust. 8g4 ustawy Prawo energetyczne i tym samym do terminu na określenie warunków przyłączenia nie wlicza się czasu pozyskiwania ww. uzgodnienia.

Status wniosku: ENEA Operator sp. z o.o. zgodnie z art. 7 ust. 8h ustawy Prawo energetyczne na żądanie Wnioskodawcy potwierdza złożenie wniosku. Złożenie wniosku drogą elektroniczną na adres: kontakt@operator.enea.pl jest automatycznie potwierdzane na adres e-mail, z którego wysłano wniosek. Dodatkowo w ramach prowadzonej korespondencji z Wnioskodawcą ENEA Operator sp. z o.o. przekazuje informacje w przypadku konieczności np. jego uzupełnienia lub przedłużenia / zawieszenia biegu terminu określonego w art. 7 ust. 8g ustawy Prawo energetyczne. Jednocześnie lista procedowanych aktualnie wniosków o określenie warunków przyłączenia dla obiektów o charakterze wytwórczym, magazynów energii elektrycznej, sieci dystrybucyjnych OSDn, zakwalifikowanych do II lub III gr. przyłączeniowej umieszczona jest na stronie www.operator.enea.pl. ENEA Operator sp. z o.o. nie udziela bardziej szczegółowych informacji o aktualnym etapie procedowania danego wniosku, ponad wskazane wyżej informacje.

Magazyn energii jako odrębna instalacja nie może zostać poddany procedurze określania warunków przyłączenia na zasadach tzw. współdzielenia przyłącza „cable pooling”. 

Definicja „cable pooling” została bowiem określona w art. 7 ust. 1f. PE, zgodnie z którym do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym wyższym niż 1 kV, w jednym miejscu przyłączenia można przyłączyć dwie lub większą liczbę instalacji odnawialnego źródła energii należących do jednego lub większej liczby podmiotów. Znaczenie pojęcia „instalacji odnawialnego źródła energii” zostało natomiast uregulowane w art. 2 pkt 13) Ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii. Zgodnie z powyższym przepisem, instalacją odnawialnego źródła energii elektrycznej jest instalacja stanowiąca wyodrębniony zespół urządzeń służących do wytwarzania energii elektrycznej, w których energia ta jest wytwarzana z odnawialnych źródeł energii, a także połączony z tym zespołem magazyn energii elektrycznej. 

Z powyższego przepisu jednoznacznie wynika, że magazyn energii elektrycznej może stanowić część instalacji odnawialnego źródła energii, która jest z nim połączona. Tym samym, magazyn energii elektrycznej jako samodzielny obiekt nie może być uznany za instalację odnawialnego źródła energii, to jest wyodrębniony zespół urządzeń służących do wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. 

W konsekwencji powyższego przepis art. 7 ust. 1 lit. f ustawy Prawo energetyczne nie ma zastosowania do przyłączenia dwóch i większej liczby obiektów należących do jednego lub większej liczby podmiotów w przypadku, gdy Wnioskodawca wnosi o określenie warunków przyłączenia instalacji odnawialnego źródła energii elektrycznej oraz magazynu energii elektrycznej jako samodzielnego obiektu przyłączonego do elektroenergetycznej sieci dystrybucyjnej z zastosowaniem rozwiązania technicznego w postaci współdzielenia przyłącza. 

Magazyn może natomiast zostać przyłączony wspólnie ze źródłem wytwórczym w formie tzw. połączenia hybrydowego. Wymaga to złożenia stosownie wypełnionego wniosku o określenie warunków przyłączenia (w-wWN lub w-wSN), zgodnie z drukami znajdującymi się na stronie internetowej Spółki.

W świetle obowiązującej wiedzy technicznej i na podstawie uzyskanych opinii jednostek naukowo-badawczych ENEA Operator Sp. z o.o. dopuszcza możliwość wybudowania elektrowni fotowoltaicznej na powierzchni zabudowy 1,0 ha o mocy zainstalowanej do 1,3 MW przy zabudowaniu paneli fotowoltaicznych w układzie południowym, a przy układzie wschód-zachód o mocy do 1,7 MW (układ zabudowy musi wynikać z przedstawionego planu zagospodarowania terenu). 

Wskazujemy przy tym, że zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 54a) Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 roku w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, maksymalną powierzchnię zabudowy wyznacza się po obrysie zewnętrznych skrajnych modułów paneli fotowoltaicznych. Do powierzchni tej wlicza się zatem wszelkie ścieżki, drogi wewnętrzne, odstępy pomiędzy rzędami paneli i powierzchnię pod stację transformatorową. 

Obszar przedstawiony w planie zagospodarowania terenu musi być zgodny z załączaną do wniosku decyzją o warunkach zabudowy lub wypisem i wyrysem z obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. 

W przypadku jeżeli złożony wniosek o określenie warunków przyłączenia nie będzie spełniał powyższych warunków - zostanie pozostawiony bez rozpoznania po bezskutecznym upływie terminu na jego uzupełnienie.

wnioski bez rozpoznania, umowy niezawierane ENEA Operator sp. z o.o. informuje, że łączna moc zainstalowana procedowanych obiektów planowanych do realizacji w oparciu o tą samą decyzję o warunkach zabudowy (w tym obiektów z wydanymi warunkami przyłączenia) nie może przekroczyć łącznej mocy wskazanej w dostarczonej do tych wniosków o określenie warunków przyłączenia decyzji o warunkach zabudowy. W przypadku jeżeli w wyniku złożenia danego wniosku o określenie warunków przyłączenia suma mocy planowanych do zrealizowania w oparciu o tą samą decyzję o warunkach zabudowy obiektów przekroczy moc wskazaną w przedmiotowej decyzji wniosek ten zostanie pozostawiony bez rozpoznania. 

Zwracamy uwagę, iż w całym procesie realizacji przyłączenia obszar zabudowy obiektu musi być zgodny z dokumentem planistycznym (wypisem i wyrysem z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy) załączonym do wniosku o określenie warunków przyłączenia będącego podstawą do określenia warunków przyłączenia, a na zmiany w tym zakresie ENEA Operator nie będzie wyrażała zgody. Wskazanie dodatkowych nieruchomości gruntowych lub ich części dopuszczalne będzie wyłącznie w przypadku zwiększenia mocy zainstalowanej obiektu zgodnie z art. 7 ust. 3dk pkt 2) w związku z ust. 3db-3dj ustawy Prawo energetyczne, po wcześniejszym uzupełnieniu wniosku o dodatkowe tytuły prawne oraz dokumenty planistyczne, które będą uwzględniać nowe nieruchomości gruntowe lub ich części będące uzupełnieniem pierwotnie złożonych dokumentów. Dodatkowe nieruchomości lub ich części dotyczyć będą mogły tylko dodatkowej części instalacji. Nie dopuszcza się rezygnacji z realizacji inwestycji na poszczególnych nieruchomościach wskazanych w pierwotnym wniosku o określenie warunków przyłączenia lub zamiany tych nieruchomości na inne.

ENEA Operator sp. z o.o. wskazuje, że wzrost mocy zainstalowanej w danym obiekcie wymaga złożenia stosownego wniosku o określenie warunków przyłączenia wraz z kompletem załączników wskazanym we wniosku i podlega procedurze rozpatrzenia wniosku analogicznej jak każdy nowy wniosek o określenie warunków przyłączenia, z tymi samymi wymaganiami i w oparciu o te same ustawowe terminy. Jeżeli docelowa wartość mocy zainstalowanej przekracza wartość 2 MW wymagane jest opracowanie ekspertyzy wpływu przyłączenia obiektu na system el-en, w pozostałych przypadkach sporządza się analizę takiego wpływu. 

Dodatkowo w przypadku wzrostu mocy zainstalowanej obiektu wymagane jest przedłożenie planu zagospodarowania terenu z wyraźnie oznaczoną dodatkową częścią instalacji. 

Zmiana parametrów instalacji istniejącej lub planowanej, dla której określono już warunki przyłączenia, możliwa jest tylko w granicach dotychczasowej mocy przyłączeniowej i zainstalowanej i tylko na tożsamym z pierwotnie określonym obszarze zabudowy.

Po określeniu warunków przyłączenia nie jest możliwa zmiana warunków przyłączenia dla takich obiektów w zakresie współpracy z innym węzłem bilansującym WN/SN, nawet w przypadku zmniejszenia mocy przyłączeniowej obiektu.

Nie jest możliwa zmiana warunków przyłączenia polegająca na połączeniu kilku obiektów, dla których określono odrębne warunki przyłączenia, w jeden obiekt niezależnie od jego parametrów docelowych.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Inwestorów i ich zamierzeniom inwestycyjnym, ENEA Operator sp. z o.o. dopuszcza przedłożenie wielu decyzji o warunkach zabudowy do wniosku o określenie warunków przyłączenia dla jednego obiektu, w szczególności w sytuacji gdy obiekt ma zostać zlokalizowany na kilku działkach i każda z decyzji o warunkach zabudowy dotyczy innej działki. Istotnym jest jednak, by decyzje o warunkach zabudowy, w zakresie w którym zostały skonsumowane w ramach złożonego wniosku o określenie warunków przyłączenia (dotyczy to wskazanej w decyzji mocy zainstalowanej i powierzchni zabudowy w określonej lokalizacji), nie były wykorzystywane w procesie ubiegania się o warunki przyłączenia dla innego obiektu. 

Podkreślenia wymaga również, że decyzje o warunkach zabudowy załączone wraz z wnioskiem o określenie warunków przyłączenia stanowią deklarację Wnioskodawcy dotyczącą realizacji inwestycji o parametrach określonych w przedłożonych decyzjach. Po złożeniu wniosku o określenie warunków przyłączenia nie ma możliwości wymiany załączonych decyzji o warunkach zabudowy na inne.

W całym procesie realizacji przyłączenia, nieruchomości na których posadowiony ma być obiekt, muszą być zgodne z nieruchomościami wykazanymi we wniosku o określenie warunków przyłączenia, a na zmiany w tym zakresie ENEA Operator nie wyraża zgody, jednakże:

  • dopuszczalne jest wskazanie dodatkowych nieruchomości gruntowych wyłącznie w przypadku zwiększenia mocy zainstalowanej obiektu zgodnie z art. 7 ust. 1 lub ust. 3dk pkt 2) w związku z ust. 3db-3dj Ustawy Prawo energetyczne. Dodatkowe nieruchomości należy wtedy wskazać we wniosku o zmianę warunków przyłączenia, który winien zawierać m.in. wymagane informacje i dodatkowe dokumenty planistyczne dotyczące tych nieruchomości jako uzupełnienie pierwotnie złożonych dokumentów. Na pierwotnych nieruchomościach należy realizować część instalacji o dotychczasowej mocy zainstalowanej na podstawie pierwotnych dokumentów planistycznych, a nowe nieruchomości mogą dotyczyć tylko nowej części instalacji i dodatkowych urządzeń wytwórczych – na planie zagospodarowania terenu załączanym do wniosku o wzrost mocy zainstalowanej należy wyraźnie wskazać pierwotną i nową część instalacji, rozmieszczone wg powyższych zasad.
  • Jednocześnie nie dopuszcza się usunięcia z zakresu lokalizacji obiektu nieruchomości wskazanych w pierwotnym wniosku o określenie warunków przyłączenia.
  • wyjątkiem dla tej zasady jest zmiana części pierwotnej lokalizacji farmy wiatrowej z zastrzeżeniem, iż przynajmniej dla jednej z turbin wiatrowych musi być zachowana pierwotna lokalizacja na dotychczas wskazanej nieruchomości (turbina i jej dane lokalizacyjne nie będą mogły być usunięte w trakcie całego procesu przyłączania farmy wiatrowej). Możliwość i zakres tej zmiany ograniczone zostają jednak do sytuacji, w której nowe (zamienne) nieruchomości gruntowe znajdują się w obrębie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wykazanego na etapie pierwotnego wniosku o określenie warunków przyłączenia lub dostarczonej na tym etapie decyzji o warunkach zabudowy (o ile decyzja ta nie utraciła mocy na podstawie przepisów prawa powszechnie obowiązującego).

     

W przypadku sieci dystrybucyjnych OSDn dopuszcza się zmianę lokalizacji elementu tej sieci bezpośrednio połączonego z siecią OSDp pod warunkiem zachowania miejsca przyłączenia i parametrów sieci OSDn oraz przedstawienia nowego tytułu prawnego do nieruchomości.

Moc przyłączeniowa instalacji nie może wynosić 0 MW. W związku z tym, należy:

  1. określić jaką moc przyłączeniową będzie miała planowana instalacja wytwórcza,
  2. wpłacić zaliczkę zgodnie ze wzorem 30zł x 1 kW mocy przyłączeniowej.

Zamiar braku eksportu energii do sieci OSD można wyrazić na wniosku poprzez wpisanie wartości 0 w załączniku B w rubryce wartość energii netto.

Decyzja o warunkach zabudowy (decyzja WZ) nie jest wymagana dla instalacji fotowoltaicznej, która ma być posadowiona tylko na budynku.

W przypadku wniosku o określenie warunków przyłączenia dla magazynów energii nie jest wymagane dołączenie dokumentu spełniającego dyspozycję przepisu art. 7 ust. 8d w związku z ust. 8d1 ustawy Prawo energetyczne. Powyższe wynika z faktu, że w przypadku złożenia wniosku o określenie warunków przyłączenia do sieci magazynu energii elektrycznej nie ma zastosowania przepis art. 7 ust. 8d ustawy PE, który wraz z tytułem prawnym do nieruchomości wymaga również złożenia wypisu (wyrysu) z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o ustaleniu warunków zagospodarowania przestrzennego dla nieruchomości określonej w tym wniosku. Inaczej mówiąc jego zastosowanie dotyczy tylko i wyłącznie źródeł, dla których wymogi formalnoprawne przepisów ustawy prawo energetyczne są bardziej wymagające.

Umowy przedwstępne (np. sprzedaży, dzierżawy) co do zasady nie stanowią tytułu prawnego do korzystania z nieruchomości, o którym mowa w art. 7 ust. 8d pkt 4) oraz art. 7 ust. 3 ustawy 

– Prawo energetyczne. 

W ramach liberalnego podejścia do oceny wniosków o określenie warunków przyłączenia, wspierając rozwój odnawialnych źródeł energii, ENEA Operator sp. z o.o. akceptuje umowy przedwstępne na etapie weryfikacji wniosku o określenie warunków przyłączenia, jeżeli z jej treści wynika, że nieruchomość została wydana na cele związane z przygotowaniem inwestycji do realizacji. 

Jednakże, przed zawarciem umowy o przyłączenie, konieczne jest dysponowanie przez Podmiot przyłączany tytułem prawnym umożliwiającym korzystanie z nieruchomości w pełnym zakresie związanym z posadowieniem obiektu i późniejszą jego eksploatacją.

W przypadku źródeł energii elektrycznej i magazynów e.e. i OSDn (o charakterze odbiorczo-wytwórczym lub wytwórczym), możliwe jest przeniesienie praw i obowiązków wynikających z wydanych warunków przyłączenia i ewentualnej zawartej umowy o przyłączenie na osoby trzecie, pod warunkiem wyrażenia zgody na powyższe przez ENEA Operator sp. z o.o. Dla przeniesienia praw i obowiązków wynikających z warunków przyłączenia lub umowy o przyłączenie należy przedstawić następujące dokumenty:

  • oświadczenie podmiotu zbywającego zawierające zgodę na przeniesienie praw i obowiązków na podmiot przejmujący,
  • oświadczenie podmiotu przejmującego zawierające zgodę na przeniesienie na jego rzecz praw i obowiązków od podmiotu zbywającego,
  • odpis z KRS lub zaświadczenie o wpisie do CEIDG/ rejestru REGON zarówno podmiotu zbywającego, jak i przejmującego – jeżeli dotyczy,
  • pełnomocnictwa osób reprezentujących podmiot zbywający i przejmujący – jeżeli dotyczy,
  • decyzję o przeniesieniu na podmiot przejmujący decyzji o warunkach zabudowy załączonych do wniosku o określenie warunków przyłączenia (w wymaganych przypadkach – nie dotyczy magazynów e.e. i OSDn),
  • przeniesienie tytułu prawnego do nieruchomości na podmiot przejmujący.

 

W przypadku odbiorców energii elektrycznej i OSDn (o charakterze odbiorczym), możliwe jest przeniesienie praw i obowiązków wynikających wyłącznie z zawartej umowy o przyłączenie (i będących jej integralną częścią warunków przyłączenia) na osoby trzecie, pod warunkiem wyrażenia zgody na powyższe przez ENEA Operator sp. z o.o. Dla przeniesienie praw i obowiązków wynikających z zawartej umowy o przyłączenie należy przedstawić następujące dokumenty:

  • oświadczenie podmiotu zbywającego zawierające zgodę na przeniesienie praw i obowiązków na podmiot przejmujący,
  • oświadczenie podmiotu przejmującego zawierające zgodę na przeniesienie na jego rzecz praw i obowiązków od podmiotu zbywającego,
  • odpis z KRS lub zaświadczenie o wpisie do CEIDG/ rejestru REGON zarówno podmiotu zbywającego, jak i przejmującego – jeżeli dotyczy,
  • pełnomocnictwa osób reprezentujących podmiot zbywający i przejmujący – jeżeli dotyczy,
  • przeniesienie tytułu prawnego do nieruchomości na podmiot przejmujący.

 

Na wniosek Klienta ENEA Operator może udzielić promesy cesji warunków przyłączenia / umowy o przyłączenie do sieci na wyżej opisanych zasadach.

ENEA Operator rozpatruje sugestie Klientów dotyczące proponowanego miejsca przyłączenia instalacji wg określonych zasad tzn. gdy Wnioskodawca zamieści stosowny wpis – postulat we wniosku o określenie warunków przyłączenia. Analiza zaproponowanego miejsca przyłączenia do sieci SN jest ograniczona do przypadków, gdy:

  • zaproponowane miejsce przyłączenia jest oddalone od obiektu o nie więcej niż podwójna odległość pomiędzy obiektem, a najbliższym przyłączeniem,
  • zaproponowane miejsce przyłączenia jest oddalone od obiektu o nie więcej niż 5 km,
  • jeżeli wnioskodawca w swoim wniosku ze wskazaniem miejsca przyłączenia wskaże sekcję w GPZ, to wskazana sekcja nie zostanie rozpatrzona, a jedynie rozpatrywany będzie zaproponowany GPZ,
  • przyjmowana jest jedna propozycja Klienta;

 

Ostateczna decyzja o miejscu przyłączenia instalacji należy jednak do EOP jako operatora systemu dystrybucyjnego;

Publikacja dostępnych mocy jest stanem „na dzień publikacji” i NIE POTWIERDZA możliwości przyłączenia tzn. nie stanowi gwarancji określenia warunków przyłączenia jak i podstawy do udzielenia odmowy przyłączenia. Publikacja ta:

  • nie uwzględnia nierozpatrzonych na dzień publikacji wniosków,
  • podaje łączną moc dla wszystkich sekcji SN w stacji transformatorowej WN/SN (każda sekcja SN stanowi odrębny węzeł bilansujący),
  • uwzględnia obowiązujący w dniu publikacji Plan Rozwoju (przy rozpatrywaniu wniosków analizowany jest Plan Rozwoju obowiązujący w dniu złożenia wniosku).

Obowiązek taki ma miejsce w przypadku wniosków o określenie warunków przyłączenia tylko dla instalacji odnawialnych źródeł energii (nie dotyczy zatem OSDn lub magazynów e.e.)

Tylko w przypadku odmowy przyłączenia obiektu z powodu braku warunków ekonomicznych realizacji przyłączenia do sieci OSD może zawrzeć umowę o przyłączenie do sieci ustalając opłatę za przyłączenie do sieci w wysokości ustalonej z podmiotem ubiegającym się o przyłączenie do sieci (niezależnie od taryfy).

Uzgodnienie przez ENEA Operator Planu Rozwoju z Prezesem URE skutkuje uwzględnieniem tego planu w ekspertyzach dla wniosków o przyłączenie, złożonych od dnia następującego po dniu powzięcia informacji, że Prezes URE uzgodnił Plan Rozwoju. 

Wyjątkami od tej zasady jest budowa nowych GPZ, przebudowy RS na GPZ lub dobudowa jednostki transformatorowej WN/SN w istn. GPZ, uwzględnionych od dnia dokonania odbioru obiektu z wynikiem pozytywnym.

.pimcore_block_buttons{ height: fit-content }