
Wytwórcy
Instrukcje Ruchu i Eksploatacji
Pliki do pobrania
Podstawy prawne
Pliki do pobrania
Standardy
Pliki do pobrania
Pliki do pobrania
Pliki do pobrania
Jeżeli chcesz się przyłączyć do sieci Enea Opertor
Sesja komunikacyjna
Zapraszamy do zapoznania się z materiałami z lipcowej Sesji Komunikacyjno-Informacyjnej. Kolejne spotkanie z Wytwórcami poświęcone było najbardziej aktualnym tematom, jak zmiany w procesach przyłączeniowych czy SOGL i redysponowanie mocy oraz nowościom: usłudze Interwencyjnej Dostawy Mocy Czynnej, funkcjonalnościom w Portalu Wytwórcy, a także nowym taryfom dystrybucyjnym dla odbiorców.
Publikujemy 5 odcinków nagrań z wystąpieniami prelegentów
- Aktualne informacje o procesie przyłączeniowym (cz. 1 i 2) – Tomasz Pawlicki, dyrektor Departamentu Planowania i Rozwoju;
- Interwencyjna Dostawa Mocy Czynnej (IDC) – Jacek Kurek, dyrektor Departamentu Sprzedaży Usług Dystrybucyjnych;
- jak wygląda zapotrzebowanie na energię elektryczną vs. generacja OZE
- Nowe funkcjonalności Portalu Wytwórcy – Dariusz Strzelecki, dyrektor Departamentu Zarządzania Informacją Pomiarową;
- Nowe taryfy dla odbiorców – Maciej Sroka, kierownik Biura Taryf i Regulacji;
- SOGL i redysponowanie – Bartosz Ulatowski, dyrektor Departamentu Zarządzania Ruchem.
Serdecznie zapraszamy!
Pytania i odpowiedzi
Czy przystąpienie do usługi IDC zobowiązuje odbiorcę do zwiększenia pobieranej mocy w określonych godzinach np. ponad poziom mocy umownej?
Po przystąpieniu do usługi nie ma konieczności korzystania z niej. Jeśli odbiorca chce to w wyznaczonych dniach i godzinach może zwiększyć pobór mocy czynnej do poziomu mocy bezpiecznej wyznaczonej przez Enea Operator (zazwyczaj 150% mocy umownej) bez ponoszenia opłaty za przekroczenie mocy umownej. Nie ma jednak przymusu ze strony Enea Operator aby w Okresie IDC zwiększyć pobór mocy.
Czy usługa IDC odbiorcy który ma jednocześnie zainstalowane źródło wytwórcze będzie traktowana jako usługa określoną w instrukcji, o której mowa w art. 9g ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne, o charakterze świadczenia i wynagradzania zbliżonym do obowiązku mocowego na rynku mocy?
Usługa IDC nie jest w żaden sposób powiązana z rynkiem mocy.
Klientowi korzystającemu z IDC nie przysługuje z żadne wynagrodzenie.
Czy w usłudze IRB to OSD przejmuje kontrole SCADY i sam reguluje mocą bierna? Czy robi to wytworna na polecenie OSD. Kiedy dowiemy się czegoś więcej o szczegółach tej usługi? Czy obejmie ona także SN czy raczej zaprzestaniecie na WN?
W usłudze IRB regulację mocą bierną będzie prowadził OSD za pomocą systemu SCADA.
Więcej szczegółów na ten temat powinno pojawić się na naszej stronie internetowej na przełomie sierpnia i września br.
W pierwszej kolejności usługa będzie kierowana do Wytwórców przyłączonych do sieci WN, ale nie wykluczamy w przyszłości nawiązania współpracy w tym zakresie również z Wytwórcami przyłączonymi do sieci SN
Czy Operator sam będzie proponował usługę interwencyjnej Regulacji mocy biernej?
OSD będzie proponował wybranym Wytwórcom współpracę w zakresie IRB.
Czy jeśli w każdy czwartek pokazujecie godziny na tydzień do przodu to czy możecie np. na dzień do przodu czyli we wtorek na przyszła środę wycofać się z Interwencyjnej dostawy mocy czynnej?
W przypadku, gdy po otrzymaniu komunikatu o możliwości realizacji IDC, Enea Operator wprowadzi w nim zmiany lub go odwoła, wówczas Klient nie będzie ponosił odpowiedzialności za realizację IDC, zgodnie z pierwotnym brzmieniem komunikatu.
Jak odbiorca może przekroczyć moc umowną nawet o 150% gdy zazwyczaj zabezpieczenie główne powiązane jest z mocą umowną?
Przekładniki mogą być przeciążone do 120%, dzięki czemu Klient który przystępuje do IDC może otrzymać moc bezpieczną nawet do 150% mocy umownej. Nie w każdym przypadku jednak przekładniki pozwalają na wyznaczenie mocy bezpiecznej na poziomie 150% mocy umownej (wyznacza się mniejszy %) lub w ogóle na większym poziomie niż moc umowna, wówczas aby przystąpić do IDC należy wymienić przekładniki (przekładniki wymiania ich właściciel).
Jakie zasady uczestnictwa w interwencji mocą bierną, co trzeba zrobić krok po kroku?
Bliższe szczegóły na temat IRB planujemy opublikować na naszej stronie internetowej na przełomie sierpnia i września br.
Jak można skorzystać z oferty interwencyjnej dostawy mocy czynnej
Aby przystąpić do usługi IDC należy wypełnić wniosek dostępny na stronie internetowej Enea Operator https://www.operator.enea.pl/uslugi-dystrybucyjne/elastycznosc i przesłać na adres e-mail: idc.pytania@operator.enea.pl
Czy istnieje możliwość udostępnienia wyświetlanych prezentacji?
Materiały informacyjne dotyczące IDC (w tym prezentacja) znajdują się na stronie https://www.operator.enea.pl/uslugi-dystrybucyjne/elastycznosc
Czy OSD musi ograniczyć wszystkie źródła niezależnie od ich mocy?
Nie. Zgodnie z art. 56a ust. 2 ustawy Prawo energetyczne oraz rozporządzeniem IRiSP, ograniczenia stosuje się proporcjonalnie w ramach określonych przedziałów mocy (np. > 50 kW–200 kW, > 200 kW–400 kW, > 400 kW).
Czy OSD planuje uruchomić informacje zwrotną do MWE o zaistniałym redysponowaniu które dokonali nawet po fakcie. Taka informacja pomoże w identyfikacji zdarzenia i wystąpienia o zwrot za redysponowanie. Może jakaś automatyzacja lub na portalu wytwórcy? Może na portalu będzie okienko które będzie informacja ze Enea oczekuje na wniosek na danym MW÷.
Tak – planujemy wdrożyć w Portalu Wytwórcy rejestr sterowań. Dzięki temu Uczestnik będzie mógł sprawnie zidentyfikować zdarzenie i złożyć wniosek o rekompensatę.
Czy możecie przybliżyć jak wygląda polecenie OSP ,jak OSP definiuje ten obszar dla Was…powiat , nr linii, GPZ? W jaki sposób określacie czy redysponujecie OZE WN -SN, czy takie komunikaty mogą być widoczne po fakcie na Waszej stronie?
OSP precyzuje obszar redysponowania poprzez wskazanie grup napięć (WN/SN), jakie źródło (PV/FW) , obszar objęty ograniczeniami i czas trwania ograniczeń.
Czy zdarzały się już redyspozycje inne niż 99/100%, a np. 20/30/40% mocy maksymalnej tam gdzie jednostki wytwórcze mają płynne sterowanie mocą czynną? Czy na ten moment tylko maksymalne z podtrzymaniem zasilania potrzeb własnych?
Tak – w sieci WN stosujemy ograniczenia procentowe (np. 20 %, 40 %) dla źródeł wyposażonych w regulację mocy czynnej.
Gdzie publikowane są informacje o redysponowaniu odnoszące się do konkretnego obszaru a nie całej Polski
Za publikację szczegółowych danych o redysponowaniu odpowiada Operator Systemu Przesyłowego (PSE).
Jakie są możliwości udostępnienia współczynniku wyłączenia danego źródła w stosunku do pobliskich źródeł wytwórczych przyłączonych w danym GPZ? W znaczeniu, że np Farma 1 o mocy 10MW jest wyłączona 60% czasu w danym miesiącu, natomiast 10 innych farm o mocy 1MW jest wyłączona 10% czasu.
Czy dyspozytor ma pełną dowolność wyboru wyłączenia danych źródeł czy jest stworzona listą priorytetów? Czy Enea Operator może udowodnić/przedstawić, że wszystkie źródła są wyłączane proporcjonalnie tyle samo czasu? Łatwiej jest wyłączyć jedną farmę o mocy 10-20 MW niż 10-20 małych farm.
Operator sieci nie sporządza odrębnej listy priorytetów. Wszelkie ograniczenia wykonujemy proporcjonalnie w stosunku do grupy źródeł objętych poleceniem OSP, bez wyjątków, co wynika z IRiSP. Dzięki temu czas wyłączenia każdej jednostki jest proporcjonalny do zadeklarowanej mocy.
Co jeśli obiekt jest redysponiwane zawsze podczas redysponowan co można zrobić aby temu przeciwdziałać?
Nie ma obiektów na terenie ENEA Operator, które są "zawsze" redysponowane.
Czy podczas redysponowania możecie się pochwalić, że na równi redysponujecie obiekty. Czy będą informacje, które będą gwarantować równe traktowanie.
Operator sieci wykonuje ograniczenia ściśle według poleceń PSE. Dla pełnej transparentności udostępniamy w Portalu Wytwórcy dane o wszystkich zrealizowanych sterowaniach, co gwarantuje jednakowe zasady wobec wszystkich uczestników.
Czy będzie podawana informacja o redysponowaniu lokalnym a nie ogólnym na że dane obiekty są redysponowane tylko na tym obszarze.
Za redysponowanie bilansowe odpowiada PSE. Aby zwiększyć transparentność procesu redysoponowania planujemy w Portalu Wytwórcy zawrzeć informację o sterowaniu. Obecnie trwają prace na taką funkcjonalnością.
Jaka korzyść z głoszenia samoredysponowania będzie miała instalacja jeśli zgłosi to dzień wcześniej powiedzmy w godz. 9 do 15 jeśli pojawią się zagrożenia i zaczną się redysponowania w godz. 10 do 15. Od PSE instalacja uzyska rekompensatę a podczas samoograniczenia uniknie tylko ujemnych cen?
Wszystkie wątpliwości dotyczące wypłaty rekompensat należy kierować do PSE. Samoodstawienie z powodu cen ujemny ma realny wpływ na przychody źródła oraz jest istotne dla prowadzenia ruchu sieci - pozwala przygotować się dyspozycjom na duże wahania spadku lub wzrostu mocy czynnej.
Wg jakich kryteriów klasyfikowane są źródła które, będą redysponowane w pierwszej kolejności
PSE określa kryteria obszarowe i napięciowe (WN/SN) w poleceniu redysponowania, według własnych wewnętrznych instrukcji. Operator sieci nie ma wglądu w algorytmy doboru wolumenów, działając wyłącznie na podstawie otrzymanego polecenia.
Czy będzie możliwość logowania do portalu wytwórcy bez użycia metody SMS-y tak jak to pilotażowo zrobiło PGE?
Enea Operator rozpozna temat pod względem obecnych zagrożeń teleinformatycznych w sieci i wrócimy z odpowiedzią gdy sposób autoryzacji miałby ulec zmianie.
Jak trzeba będzie informować portal o planach SOGL dla magazynów? Tylko produkcja czy też pobór?
Na chwilę obecną wymóg SOGL dotyczy energii produkowanej i wprowadzanej do sieci.
Gwarancja Pochodzenia - czy jeśli była awaria licznika a energia była oddawana do siec to czy będzie można poprawiać wniosek ręczne np sama energię wprowadzona do sieci mimo że z liczników wychodzi mniej.
Jeśli wystąpiła awaria licznika, a energia była faktycznie oddawana do sieci, to ręczna korekta danych (na przykład zwiększenie ilości energii wprowadzonej do sieci) we wniosku o Gwarancję Pochodzenia co do zasady nie jest możliwa przez samego wnioskodawcę.
Jednak Operator Systemu Dystrybucyjnego, jako podmiot odpowiedzialny za pomiary, może skorygować dane w systemie pomiarowym, jeśli posiada wiedzę o awarii i może zweryfikować ilość oddanej energii, na przykład na podstawie danych historycznych lub analizy pracy źródła. Następnie przekaże do systemu Gwarancji Pochodzenia skorygowane dane oraz uwzględni doliczenia automatycznie na etapie generowania wniosku.
Czy na portalu Wytwórców dla Świadectw Pochodzenia podczas godzin ujemnych strata na świadectwach pochodzenia liczona jest przy faktycznej produkcji w tym okresie czy mnożona jest moc instalacji razy czas godzin ujemnych?
W przypadku godzin z ujemną ceną energii, strata na świadectwach pochodzenia liczona jest na podstawie rzeczywistej produkcji energii elektrycznej w tych okresach, a nie na podstawie iloczynu mocy zainstalowanej i liczby godzin ujemnych.
Podstawą do obliczeń jest 15-minutowy profil produkcji, który pochodzi z rzeczywistych danych pomiarowych – pozyskiwanych z licznika rozliczeniowego lub z urządzeń pomiarowych zainstalowanych na poziomie generatora.
Czy instalacja biogazowa która nie uzyskała jeszcze koncesji od URE (jest w fazie rozruchu i nie ma jeszcze decyzji na użytkowanie więc i zgłoszenia do KOWR), a jednocześnie zatłacza już energię do sieci, jest zobowiązana przestawić na tym etapie harmonogram produkcyjny?
Tak, jeżeli elektrownia wprowadza już energię do sieci ma obowiązek przekazywania planów pracy.
Czy obiekty kategorii D należy już zgłaszać poprzez portal wytwórcy?
Obiekty kategorii D można zgłaszać poprzez Portal Wytwórcy.
Kiedy będzie możliwość przesyłania planów poprzez API?
Interfejs API dla Klientów przekazujących plany pracy planujemy uruchomić na początku 2026 roku.