Teczka prasowa
Nagrody dla „Samorządów przyjaznych energii” zostały rozdane
Konkurs, który od kilku lat organizuje i nagłaśnia PTPiREE jest skierowany do jednostek samorządu terytorialnego, zaangażowanych w projekty, mające na celu wspieranie niezawodności i bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej do odbiorców indywidualnych i przemysłowych.
Współorganizatorami i fundatorami nagród dla samorządów jest pięć największych spółek dystrybucyjnych w Polsce: Enea Operator, Energa Operator, Tauron Dystrybucja, PGE Dystrybucja , Innogy Stoen Operator i operator systemu przesyłowego – PSE.
Samorządy, które chcą wziąć udział w konkursie wypełniają specjalny formularz zawierający opis podjętych działań, a kapituła wybiera jednostkę terytorialną z obszaru działania PSE i każdego z pięciu OSD. Zwycięzcy, oprócz tytułu „Samorząd przyjazny energii” oraz pamiątkowej statuetki, otrzymują grant w wysokości 15 tys. zł. Dotacja jest przeznaczona na dalsze inwestycje.
Spośród nadesłanych zgłoszeń samorządów zlokalizowanych na obszarze działania Enei Operator, jury doceniło Luboń. Nagroda została przyznana za działania miasta związane z realizacją ogólnopolskiego programu: „Czyste powietrze”. Miasto Luboń opracowało projekt: „Luboń Anty Smog”, w ramach którego przydzieliło mieszkańcom 46 dotacji celowych na łączną kwotę blisko 230 tys. zł. Przyznane środki zostały przeznaczone na wymianę pieców na pompy ciepła, kotły elektryczne lub piece akumulacyjne. Miasto Luboń zostało wyróżnione także za udokumentowane działania inwestycyjne, związane z rozwojem infrastruktury elektroenergetycznej gminy, w tym sieci elektroenergetycznych oraz oświetlenia ulicznego.
W imieniu władz samorządu, nagrodę z rąk Marka Rusakiewicza, prezesa Zarządu Enei Operator i Marka Krycha, Dyrektora Rejonu Dystrybucji Poznań odebrała Małgorzata Machalska, Burmistrz Miasta Luboń.
- wspólnie z moim zespołem, zdecydowaliśmy, że nagrodę, którą otrzymaliśmy w konkursie przeznaczymy na unowocześnienie oświetlenia sygnalizacyjnego na przejściach dla pieszych w oparciu o technologię LED – powiedziała Małgorzata Machalska, Burmistrz Lubonia odpowiadając na pytanie na co miasto przeznaczy pozyskany grant.
Pani Burmistrz podkreśliła, że realizacja wszystkich projektów nie byłaby możliwa bez świetnie współpracującego ze sobą zespołu włodarzy miasta a przede wszystkim bez zaangażowania mieszkańców Lubonia i ich wzorowej odpowiedzialności za całą gminę.
- Mieszkańcy Lubonia wiedzą, że mogą ze mną rozmawiać o sprawach miasta, gdziekolwiek mnie spotkają: w sklepie, w aptece, ostatnio w kolejce do cukierni, na ulicy. Daje mi to ogromną radość i te spotkania mnie motywują i dodają mi energii. – podsumowała Pani Burmistrz.
zobacz także