Strona korzysta z plików cookies. Szczegóły znajdziesz na podstronie Polityka Prywatności
Infolinia 61 850 40 00
Pogotowie energetyczne 991
ul.pdf-ul { list-style: none; } li.pdf-li { padding-left: 1.3em; }

Teczka prasowa

Zakończono rozbudowę Stacji Recław. To jedna z kluczowych inwestycji energetycznych dla Pomorza Zachodniego

Stacja 220/110 kV Recław koło Wolina (woj. zachodniopomorskie) pozytywnie przeszła próby napięciowe i została przekazana do eksploatacji. Nową rozdzielnię 220 kV w stacji elektroenergetycznej Recław zbudowały Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Obiekt połączony jest z rozdzielnią 110 kV należącą do Enei Operator.

Oprócz rozdzielni zbudowano już także linię 220 kV relacji Glinki – Recław, o długości 41 km, łączącą stację Recław ze Szczecinem. Obecnie linia jest w ruchu próbnym. To kolejne inwestycje Polskich Sieci Elektroenergetycznych w województwie zachodniopomorskim.

 

 – Nowa rozdzielnia zwiększy bezpieczeństwo energetyczne północnej części województwa zachodniopomorskiego, a po podłączeniu do niej kolejnej linii łączącej Recław z Morzyczynem koło Stargardu utworzy też pierścień, którym będzie można przesłać prąd do Aglomeracji Szczecińskiej od północy – powiedział Włodzimierz Mucha, wiceprezes zarządu Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

 

Przyłączenie nowej rozdzielni w stacji Recław i powiązanej z nią linii zapewni niezawodne dostawy energii elektrycznej dla regionu Wolina, Świnoujścia i Kamienia Pomorskiego. Przyłączenie modernizowanej linii z Morzyczyna, domknie pierścień przesyłowy, dzięki któremu aglomeracja będzie zasilana z różnych kierunków. Jest to niezbędne do zapewnienia dostaw energii w przypadku np. awarii lub remontu jednego z elementów sieciowych.

 

 – Pierwsze efekty pracy nowej rozdzieli mogliśmy zaobserwować podczas wichury, która przeszła przez Polskę pod koniec października. Powalone przez wiatr drzewa uszkodziły kilka linii 110 kV i sytuacja na sieci była bardzo trudna. Bez nowo uruchomionej infrastruktury, zasilania mogło zostać pozbawionych wiele tysięcy odbiorców. Na szczęście rozdzielnia oraz linie energetyczne rozłożyły te przepływy energii i dzięki temu uniknęliśmy potężnej awarii – powiedział Marek Rusakiewicz, prezes zarządu Enea Operator.

 

To jedna z największych inwestycji energetycznych na terenie województwa zachodniopomorskiego w ostatnich latach. Nowa linia i stacja 220/110 kV w Recławiu umożliwią bezpieczny odbiór generacji odnawialnych źródeł energii, które w najbliższym czasie mają się pojawić w pasie nadmorskim, oraz połączyły z tym obszarem miasto Szczecin. Dzięki drugiej linii 220 kV relacji Recław – Morzyczyn znacząco wzrośnie pewność zasilania całego obszaru Oddziału Dystrybucji Szczecin Enei Operator oraz sieci przesyłowej Polskich Sieci Energetycznych.

 

Na nową infrastrukturę przesyłową w Zachodniopomorskiem PSE przeznaczą łącznie ponad 800 mln złotych. Budowa nowej rozdzielni w Recławiu, (którą na zlecenie PSE realizował Zakład Wykonawstwa Sieci Elektrycznych Rzeszów Sp. z o.o.) kosztowała 28,1 mln złotych. Natomiast koszt linia relacji Gliniki – Recław, której  wykonawcą jest spółka Aldesa Nowa Energia, wyniósł 69,9  mln złotych.

 

***

 

Enea Operator to jeden z czterech największych dystrybutorów energii elektrycznej w Polsce. Firma jest częścią Grupy Enea i dostarcza energię elektryczną do 2,7 mln klientów w północno-zachodniej części kraju. W ubiegłym roku spółka dostarczyła ponad 19,4 TWh energii elektrycznej. Spółka zarządza 119,3 tys. km linii elektroenergetycznych.

Podziel się na:

zobacz także

.pimcore_block_buttons{ height: fit-content }