Strona korzysta z plików cookies. Szczegóły znajdziesz na podstronie Polityka Prywatności
Infolinia 61 850 40 00
Pogotowie energetyczne 991
ul.pdf-ul { list-style: none; } li.pdf-li { padding-left: 1.3em; }

Teczka prasowa

Niskoemisyjne źródła energii i wodór tematem szczecińskiej konferencji „Energia Nowoczesnych Miast

Enea Operator, jeden z największych dystrybutorów energii elektrycznej w Polsce, we współpracy z Uniwersytetem Szczecińskim po raz trzeci zorganizowała w stolicy Pomorza Zachodniego konferencję naukowo-techniczną w całości poświęconą tematyce niskoemisyjnych źródeł energii. Na tegorocznym spotkaniu obok elektromobilności, jednym z wiodących wątków był sposób wykorzystania technologii wodorowej w trosce o czyste powietrze w miastach.

Konferencja „ENERGIA NOWOCZESNYCH MIAST. Elektromobilność. Logistyka miast. Zrównoważony transport. Sieci inteligentne w energetyce.” na stałe wpisała się do kalendarza branży energetycznej. W tym roku zgromadziła ponad 150 gości zainteresowanych rozwojem i wdrażaniem nowoczesnych rozwiązań i proekologicznych działań w aglomeracjach miejskich oraz energetyce. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele środowisk akademickich, branży energetycznej, władzy samorządowej i rządowej.

 

Na scenie wystąpiło ponad 20 specjalistów, którzy dzielili się swoją wiedzą, doświadczeniem i dorobkiem naukowym. Gościem honorowym był wiceminister Ireneusz Zyska, Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii, który uczestniczył w panelu dotyczącym technologii wodorowej. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na to, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska prowadzi prace nad dokumentami strategicznymi, ale także nad rozwiązaniami legislacyjnymi, które mają wprowadzać konkretne rozwiązania w życie i promować energię odnawialną oraz energię zeroemisyjną. Prace trwają również obecnie nad ważnym dokumentem strategicznym, jakim jest projekt polskiej strategii wodorowej. Przewiduje się w nim rozwój przetwarzania i wytwarzania wodoru przede wszystkim w transporcie, w energetyce, w ciepłownictwie i w wielu technologiach dla potrzeb przemysłowych.

 

– Rozmowa o nowych rozwiązaniach technologicznych dotyczących energii dla nowoczesnych miast odbywa się w odpowiednim momencie. Z jednej strony trudnym, dlatego, że cały sektor energetyczny przeżywa dzisiaj dużą zmianę: jesteśmy w trakcie transformacji, w której przechodzimy ze źródeł pogodowo niezależnych, na źródła pogodowo zależne. Budujemy nowy, zielony zeroemisyjny system. Z drugiej strony, jest to szansa na łatwiejszą implementację  nowych rozwiązań w momencie, kiedy wspólnie budujemy ten system od podstaw – powiedział Paweł Szczeszekprezes Enei.

 

Dwa dni konferencyjne zostały podzielone na cztery bloki tematyczne. W każdym z nich, była możliwość wysłuchania polemiki specjalistów na temat wyzwań cywilizacyjnych, które kształtują nie tylko Politykę Energetyczną Polski do roku 2040, ale także mają wpływ na zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych w Europie i na świecie. Podczas trzeciej edycji, główne rozmowy toczyły się wokół paliwa przyszłości, którym jest wodór. Prelegenci w trakcie wykładów i paneli dyskusyjnych poruszali również tematy związane ze źródłami czystej energii i jej efektywnej dystrybucji, magazynowaniem energii oraz elektromobilnością.

 

– Żyjemy w czasach nieustannego rozwoju nisko i zeroemisyjnych systemów energetycznych. Celem całego współczesnego świata staje się ochrona klimatu. Wykorzystujemy najnowocześniejszą technologię a także coraz śmielej spoglądamy w stronę mobilności opartej o paliwa alternatywne. Wiele jeszcze przed nami.  Dyskurs o przyszłości infrastrukturalnej metropolii, który zapoczątkowaliśmy dwa lata temu w Szczecinie wciąż nie traci na aktualności a wręcz odwrotnie  wymaga nieustannego pogłębiania – podkreślił dr hab. Wojciech Drożdż, prof. US,  wiceprezes Enei Operator ds. innowacji i logistyki, Przewodniczący Rady Naukowej Konferencji.

 

Kolejna konferencja Enei Operator z cyklu „Energia Nowoczesnych Miast” planowana jest na jesień przyszłego roku.

pokaż więcej
8

Podziel się na:

zobacz także

.pimcore_block_buttons{ height: fit-content }