Teczka prasowa
Enea Operator wybudowała Główny Punkt Zasilający na szczecińskich Pomorzanach
GPZ Pomorzany jest pierwszą wybudowaną na terenie Oddziału Dystrybucji Szczecin stacją elektroenergetyczną z tzw. wnętrzową rozdzielnicą wysokiego napięcia 110 kV, czyli umieszczoną w budynku. 18-polowa rozdzielnica wykonana została w technologii GIS (Gas Insulated Switchgear), która opiera się na wykorzystaniu gazu jako medium izolacyjnego w urządzeniach służących do rozdziału i przesyłu energii elektrycznej. Jest to innowacyjne rozwiązanie stosowane w urządzeniach wysokiego napięcia, które przyczynia się do poprawy wydajności i bezpieczeństwa systemów energetycznych. Dzięki zastosowaniu tej technologii, aparaty stacyjne zajmują znacznie mniej przestrzeni i są mniej narażone na ekstremalne warunki atmosferyczne w porównaniu do częściej stosowanych rozwiązań infrastruktury napowietrznej. Kompaktowa konstrukcja pozwala na oszczędność miejsca i umożliwia instalację urządzeń GIS nawet w ograniczonych przestrzeniach.
W nowym Głównym Punkcie Zasilającym (GPZ) wprowadzono szereg innowacyjnych funkcjonalności inteligentnej infrastruktury elektroenergetycznej. Te zaawansowane rozwiązania mają na celu zwiększenie efektywności, niezawodności i wydajności sieci dystrybucyjnej Enei Operator w Szczecinie. Jedną z kluczowych funkcji jest monitoring obciążenia sieci w czasie rzeczywistym. Wraz z monitoringiem, wdrożono również automatyczną identyfikację oraz system naprawczy. Ten zaawansowany mechanizm pozwala na szybkie wykrycie i lokalizację awarii w sieci oraz minimalizując czasy ewentualnych przerw w zasilaniu odbiorców. Natomiast dzięki kontroli przepływu mocy czynnej i biernej możliwe jest ścisłe monitorowanie przepływu energii elektrycznej podnosząc efektywność i stabilność systemu.
– Wdrożenie tych licznych i nowoczesnych funkcjonalności przyczynia się do stworzenia bardziej inteligentnego, elastycznego i niezawodnego systemu elektroenergetycznego. Dzięki temu odbiorcy mogą cieszyć się wyższą jakością dostaw energii, a my mamy możliwość lepszego monitorowania, zarządzania i utrzymania infrastruktury energetycznej – powiedział Marcin Gawroński, prezes Enei Operator.
Całkowity koszt obiektu to niemal 40 mln zł. Projekt jest objęty finansowaniem w ramach z państwowego funduszu celowego.
zobacz także