Teczka prasowa
Program Edukacja - II Konferencja upowszechniająca w Łagowie
Pierwsza część konferencji odbyła się na nowoczesnym poligonie energetycznym w Łagowie. Uczniowie zaprezentowali moduł ćwiczeniowy kursu „Montaż Energetyczny”, co spotkało się z uznaniem ich umiejętności przez organizatorów i prelegentów.
– Chcę pogratulować i podziękować uczniom za dzisiejszy pokaz na poligonie energetycznym. Nasza firma jest najlepszym przykładem na to, że gospodarka nie jest w stanie funkcjonować bez szkolnictwa zawodowego. Jako spółka z udziałem skarbu Państwa czujemy społeczną odpowiedzialność, patronując szkołom branżowym. Wykształceni, techniczni pracownicy są podstawą naszego działania – powiedział Marcin Gawroński, prezes Zarządu Enea Operator, inaugurując drugą część konferencji.
– Mamy świadomość jako pracodawca, że powinniśmy uczestniczyć w procesie edukacyjnym, przygotowującym naszych potencjalnych pracowników, zgodnie z naszym hasłem moc jest w ludziach. Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w ten projekt edukacyjny – dodał Michał Cebula, wiceprezes Zarządu ds. pracowniczych.
Zaproszeni goście, prelegenci oraz przedstawiciele uczelni wyższych dzielili się swoimi doświadczeniami i rezultatami współpracy przy projekcie edukacyjnym, opowiadając m.in. o wykorzystaniu filmów interaktywnych w nauczaniu przedmiotów zawodowych, zastosowaniu programu MATLAB w elektrotechnice, czy korzyściach płynących z zastosowania VR w kształceniu przyszłych specjalistów.
Wydarzenie zostało zorganizowane przez Biuro Rekrutacji i Promocji Pracodawcy w Departamencie Rozwoju Zasobów Ludzkich oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego „Elektryk” w Nowej Soli i ze względu na rozbudowaną część praktyczną oraz teoretyczną było bardzo interesujące dla przybyłych uczniów, studentów oraz zaproszonych gości.
Jak nadmieniała Katarzyna Jarzębińska - Dyrektor Departamentu Rozwoju Zasobów Ludzkich - Enea Operator od kilku lat współpracuje ze szkołami technicznymi w obszarze swojego działania, które kształcą uczniów na kierunkach energetycznych oraz elektrycznych. Założeniem Programu Patronackiego wobec dwunastu szkół, z którymi Enea Operator nawiązała współpracę, jest przede wszystkim wsparcie w procesie kształcenia uczniów poprzez m.in.: aktywny i bezpośredni dialog z uczniami szkół patronackich promujący spółkę jako pracodawcę, z którym warto nawiązać swoją zawodową przyszłość, czy też przyjmowanie uczniów na praktyki zawodowe, podczas których mogą zobaczyć, na czym polega specyfika pracy w branży energetycznej i z czym należy się mierzyć przy wykonywaniu codziennych obowiązków.
zobacz także