Strona korzysta z plików cookies. Szczegóły znajdziesz na podstronie Polityka Prywatności
Infolinia 61 850 40 00
Pogotowie energetyczne 991
ul.pdf-ul { list-style: none; } li.pdf-li { padding-left: 1.3em; }

Teczka prasowa

Enea Operator wybuduje w Bydgoszczy magazyn energii na sieci niskiego napięcia

Od prawie trzech lat Enea Operator uczestniczy w międzynarodowym projekcie: „eNeuron: greEN Energy hUbs for local integRated energy cOmmunities optimizatioN”, realizowanym w ramach unijnego programu Horyzont 2020. Jednym z efektów prac jest podpisanie przez spółkę w marcu tego roku umowy z Konsorcjum spółek Apator S.A i NRG Projekt Sp. z o.o. na budowę magazynu energii. Magazyn stanie w pobliżu stacji transformatorowej przy ul. Zimorodkowej w Bydgoszczy.

Budowę magazynu energii w Bydgoszczy poprzedziła kilkuletnia współpraca pracowników spółki z kadrą naukową Uniwersytetu Zielonogórskiego nad projektem EnergyStore. Projekt rozpoczęty w 2018 roku zakładał opracowanie, budowę i testy użycia pięciu prototypowych magazynów energii. Zasobniki energii zostały zbudowane w oparciu o różne technologie: akumulatory litowo-żelazowe LFP (LiFePO4), akumulatory litowo-tytanowe LTO, akumulatory kwasowe VRLA, superkondensatory EDLC, superkondensatory LIC. Był to pierwszy projekt badawczo – rozwojowy, dofinansowany
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, zrealizowany w Enei Operator.

W oparciu o te doświadczenia oraz wiedzę zdobytą podczas budowy i testów pięciu prototypowych magazynów spółka wspólnie z Instytutem Energetyki i Urzędem Miasta Bydgoszcz, przystąpiła w listopadzie 2020 roku do międzynarodowego projektu eNeuron. Jednym z efektów prac w projekcie  jest zakończone postępowanie przetargowe  na budowę magazynu energii w sieci niskiego napięcia w Bydgoszczy. Magazyn zostanie wykonany w technologii litowo – jonowej (LI-Ion) o mocy nominalnej nie mniejszej niż 50 kW i pojemności nie mniejszej niż 200 kWh.

- Dzisiaj magazyny energii to już nie przyszłość a nasza teraźniejszość. Wzrost liczby mikroinstalacji stanowi wyzwanie techniczne dla funkcjonowania sieci dystrybucyjnej. Musimy zdawać sobie sprawę, że w  czasach, kiedy nasza sieć była budowana, nie projektowano dwukierunkowych przepływów. Produkcja zielonej energii jest uzależniona od czynników zewnętrznych, a naszym celem i obowiżkiem, jako spółki dystrybucyjnej jest zapewnienie stabilnego przepływu energii przez całą dobę. Magazyny energii zapewniają bilansowanie zapotrzebowania na energię elektryczną. Ich wykorzystanie to także dobry sposób na poprawę efektywności infrastruktury OZE. Dają bowiem możliwość zgromadzenia większej ilości zielonej energii i wykorzystanie jej w momencie szczytowego zużycia.powiedział Marcin Gawroński, Prezes Zarządu  Enei Operator

Pracownicy Biura Inicjatyw Innowacyjnych Enei Operator opracowali kilka algorytmów pracy magazynu, które będą miały zastosowanie w realizowanym projekcie. Magazyn energii na niskim napięciu, który powstanie w Bydgoszczy będzie miał za zadanie, przede wszystkim: stabilizację mocy odnawialnych źródeł energii, przyłączonych na tym obszarze do sieci,  zrównoważenie czyli kompensację poboru mocy biernej oraz regulację napięcia mocą czynną i bierną.

Projekt realizowany przez Eneę Operator pokazuje, jak istotna jest współpraca pomiędzy spółką dystrybucyjną a samorządem oraz środowiskiem naukowym. Celem eNeuron jest stworzenie innowacyjnych narzędzi służących optymalizacji procesu projektowania oraz funkcjonowania lokalnych systemów energetycznych. Ich podstawowym zadaniem jest skuteczne integrowanie rozproszonych źródeł energii.  – powiedział Przemysław Starzyński, kierownik Biura Inicjatyw Innowacyjnych Enei Operator.

Projekt otrzymał dofinansowanie w ramach programu Horyzont 2020 - ramowego programu Komisji Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji. Obok polskich podmiotów, Enei Operator, Instytutu Energetyki i Miasta Bydgoszcz, w projekt zaangażowane są ośrodki naukowe z Włoch, Hiszpanii, Niemiec, Portugalii, Irlandii i Norwegii. W ramach eNeuron realizowane są pilotaże w czterech lokalizacjach:

·         Bydgoszczy (sieć średniego oraz niskiego napięcia)

·         Norwegii w Skagerak Energy Lab,

·         Portugalii w Bazie Marynarki Wojennej w Lizbonie

·         we Włoszech na Politechnice Marche w Ankonie.

Szczegółowy opis projektu znajduje się TUTAJ.

 

Podziel się na:

zobacz także

.pimcore_block_buttons{ height: fit-content }