Strona korzysta z plików cookies. Szczegóły znajdziesz na podstronie Polityka Prywatności
Infolinia 61 850 40 00
Pogotowie energetyczne 991
ul.pdf-ul { list-style: none; } li.pdf-li { padding-left: 1.3em; }

Teczka prasowa

Kupujesz działkę? Budujesz dom? – Sprawdź, jak szybko przyłączysz się do sieci elektroenergetycznej!

Jesteś inwestorem. Znalazłeś wymarzoną działkę. Masz już w głowie plan jej zagospodarowania i prawie gotowy projekt domu. Zanim wystąpisz z wnioskiem o warunki zabudowy lub pozwolenie na budowę, sprawdź w spółce dystrybucyjnej możliwości podłączenia przyszłego budynku do sieci elektroenergetycznej. Po otrzymaniu warunków przyłączenia, jak najszybciej podpisz umowę o przyłączenie Od tego momentu biegnie czas dla spółki dystrybucyjnej na zrealizowanie przyłącza.

Gdzie udać się najpierw?

 

Przede wszystkim sprawdź miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Zadaj pytanie o uzbrojenie i infrastrukturę w Urzędzie Gminy, na terenie której zamierzasz kupić nieruchomość. Możesz także uzyskać takie informacje w spółce energetycznej, która na tym obszarze dostarcza prąd. To, czy dana działka jest uzbrojona, czy nie lub choćby czy jest ujęta w miejscowym planie zagospodarowania – wpływa istotnie na jej cenę. Bądź zatem czujny na niezwykle atrakcyjne finansowo oferty zakupu nieruchomości.

 

Co zrobić, jeśli Twoja wymarzona działka nie jest ujęta w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego?

 

Jeżeli teren nie jest ujęty w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego wybranej gminy, wtedy musisz złożyć w niej wniosek o wydanie warunków zabudowy. Co ważne, nie musisz na tym etapie być właścicielem działki. Możesz być po prostu zainteresowany jej zakupem.  W tym samym momencie udaj się do spółki energetycznej, która na wybranym przez Ciebie terenie dostarcza prąd i złóż wniosek o zapewnienie o możliwości przyłączenia.

 

Dlaczego warto wybrać się właśnie do spółki energetycznej?

Spółka dystrybucyjna po otrzymaniu pytania od potencjalnego inwestora o możliwość doprowadzenia energii elektrycznej, analizuje wniosek i jeżeli są ku temu uwarunkowania, wydaje zapewnienie o możliwości przyłączenia zaplanowanego budynku. Warto mieć na uwadze, że każdy Operator Systemu Dystrybucyjnego, ma obowiązek zawarcia umowy o przyłączenie,  ale tylko i wyłącznie wtedy, gdy istnieją techniczne i ekonomiczne warunki przyłączenia do sieci elektroenergetycznej i dostarczania energii, a inwestor oczekujący zawarcia z nim tejże umowy spełnia warunki przyłączenia i odbioru.

 

Dopełniłeś formalności. Kupiłeś wymarzoną działkę. Wystąpiłeś o pozwolenie na budowę. Co teraz?

 

Jak najszybciej złóż wniosek w spółce dystrybucyjnej o określenie warunków przyłączenia  do sieci. Musisz do niego dołączyć przede wszystkim dokument potwierdzający tytuł prawny do korzystania z nieruchomości i pan zabudowy lub szkic sytuacyjny. Warunki przyłączenia określają zakres prac projektowych oraz wykonawczych, które są niezbędne do zasilenia budynku w energię elektryczną. Istotne jest także to, że wydane warunki przyłączenia są ważne przez 2 lata od daty ich doręczenia. Następnym etapem jest zawarcie ze spółką dystrybucyjną umowy o przyłączenie. Wyłącznie na jej podstawie możesz przystąpić do realizacji wszelkich formalności. Czas ma tutaj istotne znaczenie, bowiem spółka dystrybucyjna przystępuje do realizacji przyłącza od dnia podpisania przez Ciebie umowy.

 

Szczegółowe informacje, przydatne pliki, wnioski i instrukcje na temat przyłączenia się do sieci elektroenergetycznej zajdziesz w zakładce: „Przyłączenie do sieci”.

Podziel się na:

zobacz także

.pimcore_block_buttons{ height: fit-content }