Strona korzysta z plików cookies. Szczegóły znajdziesz na podstronie Polityka Prywatności
Infolinia 61 850 40 00
Pogotowie energetyczne 991
ul.pdf-ul { list-style: none; } li.pdf-li { padding-left: 1.3em; }

Teczka prasowa

Enea Operator wspiera rozwój wodoru na Pomorzu Zachodnim

Enea Operator znalazła się w gronie spółek, które podpisały list intencyjny na rzecz budowy Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej. Na mocy dokumentu zadeklarowano współdziałanie na rzecz stworzenia otoczenia biznesowego i technologicznego w celu powołania Doliny Wodorowej, opartej o produkcję wodoru i dalsze jego wykorzystanie w przemyśle, transporcie, energetyce i ciepłownictwie.

Inauguracja Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej została zainicjowana przez wojewodę zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego. W uroczystości wzięli udział m.in. minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Małgorzata Golińska. W imieniu Enei Operator list intencyjny podpisał Marek Rusakiewicz, p.o. prezesa Enei Operator. Spółka Enea Operator już wcześniej podjęła współpracę ze środowiskiem naukowym w temacie wodorowym, realizując projekt badawczo-rozwojowy H2EBuffer w konsorcjum ze szczecińskim uczelniami.

 

Aktywnie włączyliśmy się w transformację energetyczną w naszym kraju. Wykorzystanie potencjału naukowo-badawczego całego Województwa Zachodniopomorskiego w celu podejmowania innowacyjnych przedsięwzięć przemysłowych, projektów inwestycyjnych, oraz budowy wspólnych łańcuchów wartości gospodarki wodorowej, daje możliwość podejmowania bardziej efektywnych działań na rzecz całego Pomorza Zachodniego – powiedział Marek Rusakiewicz, p.o. prezesa Enei Operator.

 

Wspólne działania wszystkich stron porozumienia stwarzają niepowtarzalną szansę rozwoju regionu i realizacji konkretnych przedsięwzięć odpowiadających na potrzeby społeczne w zakresie dążenia do wprowadzania bezemisyjnych i niskoemisyjnych technologii.

 

Sygnatariusze listu podkreślają konieczność wykorzystania potencjału naukowo-badawczego w celu podejmowania innowacyjnych przedsięwzięć przemysłowych i projektów inwestycyjnych, których celem jest budowa wspólnych łańcuchów wartości gospodarki wodorowej o obiegu zamkniętym oraz wymiana informacji i doświadczeń związanych z budowaniem gospodarki wodorowej. Ważnym aspektem porozumienia jest także współpraca otoczenia gospodarczego z sektorem oświaty, nauki oraz szkolnictwa wyższego w obszarach takich jak tworzenie klas patronackich, prowadzenie studiów podyplomowych w obrębie łańcucha gospodarki wodorowej, organizacji i prowadzenia programu certyfikowanych szkoleń i kursów branżowych.

 

pokaż więcej
8

Podziel się na:

zobacz także

.pimcore_block_buttons{ height: fit-content }