Teczka prasowa
#Poznań2030: Enea Operator buduje nową stację elektroenergetyczną Towarowa
Enea Operator w ramach programu #Poznań2030 zmodernizowała dotąd rozdzielnię średniego napięcia w Głównym Punkcie Zasilania (GPZ) Cytadela, przebudowała stację GPZ Poznań-Główna, uruchomiła specjalistyczny moduł FDIR służący do automatycznego lokalizowania uszkodzeń sieci, a także wymieniła kable energetyczne w ciągu ulicy Wierzbięcice. Do tych przedsięwzięć dołącza budowa stacji Towarowa, która zasili w energię elektryczną zagospodarowywany przez Poznań obszar tzw. „Wolnych Torów”.
Wolne Tory to obszar o powierzchni ponad 100 ha, położony między dwiema cennymi historycznie dzielnicami miasta Łazarzem a Wildą. W opracowaniu jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego tego miejsca. W najbliższych latach „Wolne Tory” z pokolejowego i poprzemysłowego terenu mają się przekształcić w nową, wielofunkcyjną dzielnicę miasta. W jej obrębie przewidziana będzie zwarta zabudowa śródmiejska, której funkcjonowanie wymagać będzie odpowiednio przygotowanej infrastruktury energetycznej.
– Inwestycja Enei Operator w tej części Poznania zapewni wysoki poziom bezpieczeństwa dostaw dla odbiorców - obecnych i przyszłych mieszkańców rejonu Wolnych Torów. Przyczyni się również do poprawy efektywności działania systemu elektroenergetycznego miasta. Zminimalizuje także ryzyko wystąpienia awarii w sieci elektroenergetycznej, ale przede wszystkim da szanse na nowe zagospodarowanie i rozbudowę tego terenu – mówi Jarosław Popowski, dyrektor Oddziału Dystrybucji Poznań Enei Operator.
W ramach inwestycji wdrożone zostaną innowacyjne technologie związane z funkcjonalnościami inteligentnej infrastruktury elektroenergetycznej takie jak: monitoring oraz pomiar obciążenia sieci w czasie rzeczywistym wraz z wizualizacją, automatyczna identyfikacja błędów i rekonfiguracja sieci dla zoptymalizowania jej funkcjonowania, a także bieżący monitoring oraz ocena stanu urządzeń.
Dzięki współpracy z Miastem Poznań, w tym uzgodnieniom z Miejskim Konserwatorem Zabytków jak i Plastykiem Miejskim, budynek nowej stacji wpisuje się w historyczne zespoły urbanistyczno-architektoniczne tej części miasta. Wykonawcą prac działającym na zlecenie Enei Operator jest firma Victor Energy. Koszt inwestycji to 35 mln zł. Zakończenie wszystkich prac i oddanie obiektu GPZ Towarowa do użytkowania planowane jest na koniec 2022 r.
Zakres prac GPZ Towarowa obejmuje budowę wnętrzowej stacji elektroenergetycznej składającej się z pięciopolowej, wnętrzowej rozdzielnicy 110 kV, czterosekcyjnej rozdzielni 15 kV oraz dwóch stanowisk dla transformatorów wysokiego napięcia na średnie wraz z transformatorami. Z nowego obiektu zostaną wyprowadzone linie kablowe średniego napięcia wiążące GPZ z istniejącą siecią elektroenergetyczną. Będzie to trzeci obiekt z wnętrzową rozdzielnicą 110 kV GIS (z izolacją gazową) w stolicy Wielkopolski.
Budowa stacji 110/15 kV Towarowa oraz przebudowa stacji 110/15 kV Poznań-Główna, których celem jest poprawa zasilania miasta Poznań, finansowane są ze środków unijnych w ramach działania 7.1 Rozwój inteligentnych systemów magazynowania, przesyłu i dystrybucji energii Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.
zobacz także