Strona korzysta z plików cookies. Szczegóły znajdziesz na podstronie Polityka Prywatności
Infolinia 61 850 40 00
Pogotowie energetyczne 991
.tabs-body img { max-height: 200px; } .m-n1 { margin: -0.4rem; } .image-tab-img { height: 200px; width: 100%; background-size: cover; background-repeat: no-repeat; background-position: center; } .article-datebox-month, .article-datebox-year { font-weight: 300; color: #003087; } /*.article-box {*/ /* height: 290px;*/ /* background-color: #F9FAFC;*/ /*}*/ .articlebox-titles { overflow: hidden; } .date-box { color: #003087; } .article-card:hover .date-box { color: #003087; }

Odpowiedzialny biznes

Jak oszczędzać prąd? Wiedzą to już przedszkolaki

Animowana postać Krzysia Elektryka pokazuje najmłodszym skąd bierze się prąd, jak go oszczędzać i dlaczego nie wolno się nim bawić. W ramach wolontariatu pracownicy Enei Operator prowadzą zajęcia edukacyjne dla dzieci, podczas których uczą bezpiecznego przebywania w pobliżu  infrastruktury energetycznej i przestrzegają przed zagrożeniami. Czego ciekawego dowiedziały się dzieci w jednym ze szczecińskich przedszkoli?

Prąd się wytwarza z wiatraka i wiatru. Nie wkładamy długopisu do gniazdka elektrycznego. Trzeba zgasić światła w pokoju jak nie ma tam innych ludzi. Nie wolno wchodzić na słupy, bo można się porazić prądem – opowiadają po zajęciach przedszkolaki z Przedszkola Publicznego nr 8 w Szczecinie.

Krzyś Elektryk, główny bohater animacji prezentowanej podczas zajęć, opowiada dzieciom jak powstaje prąd, co to są elektrownie, jak prąd dostaje się do domu oraz o tym z czego ten prąd można wytwarzać. Dzieci utrwalają również wiedzę o oszczędzaniu energii i mądrym z niej korzystaniu. Podczas zajęć duży akcent położony jest na bezpieczeństwo w obrębie infrastruktury energetycznej, w domu i podczas zabawy. Najmłodsi poznają numer alarmowy i dowiadują się, co robić w razie zagrożenia. Wolontariusze sprawdzają zdobytą wiedzę, wspólnie rozwiązując krzyżówki, przeprowadzając rozmowy i quizy.

Nauka przez zabawę jest najlepszą z form edukacji. Dzieci zaciekawione były opowieścią Krzysia i chętnie brały udział w rozwiązywaniu krzyżówki. Są bardzo bystre i znały odpowiedzi na wcale niełatwe pytania. Ciekawa forma zachęciła je do aktywności i pozwoliła poszerzyć ich wiedzę na bardzo ważny temat jakim jest mądre korzystanie z prądu i urządzeń elektrycznych  – mówi Pani Joanna, wychowawczyni jednej z grup przedszkolnych.

W ramach akcji edukacyjnej „Nie taki prąd straszny" pracownicy Enei od lat obecni są w szkołach i przedszkolach, prowadząc lekcje o bezpiecznym obchodzeniu się z prądem i jego oszczędzaniu już od wielu lat. Wolontariusze przeprowadzili setki zajęć, z których skorzystały dzieci z palcówek mieszczących się na terenie działania Enei Operator. W 2019 roku projekt znalazł się w gronie trzydziestu najbardziej wartościowych społecznych projektów lokalnych mijających trzech dekad.

Każde kolejne zajęcia w szkołach i przedszkolach uświadamiają nam wolontariuszom, jak ogromną wiedzę mają dzieci. Rozumieją bardzo dużo i są świadome, że prądem bawić się nie można, bo może on być niebezpieczny. Duża w tym rola rodziców i wychowawców. Nasz program służy temu, by dzieci uczyć, ale też regularnie im przypominać o tym, że prąd jest ważny i wszyscy musimy umieć się z nim obchodzić oraz wiedzieć jak go oszczędzać – mówi Monika Mieldzioc, wolontariuszka, Rzecznik Prasowa szczecińskiego Oddziału Dystrybucji Enea Operator.

Film edukacyjny 

 

pokaż więcej
5
Podziel się na:
zobacz także
„Kwiat za grat”– wymienimy elektrośmieci na rośliny
Nie igraj z prądem - „Dbamy o Twoje bezpieczeństwo. Ty też o nie zadbaj!”
Wolontariusze Enei Operator pomagali w festynie i zbiórce na zwierzaki
Wolontariusze Enei Operator wsparli specjalny festyn dla Lilki
.pimcore_block_buttons{ height: fit-content }