Strona korzysta z plików cookies. Szczegóły znajdziesz na podstronie Polityka Prywatności
Infolinia 61 850 40 00
Pogotowie energetyczne 991

Odpowiedzialny biznes

Jak oszczędzać prąd? Wiedzą to już przedszkolaki

Animowana postać Krzysia Elektryka pokazuje najmłodszym skąd bierze się prąd, jak go oszczędzać i dlaczego nie wolno się nim bawić. W ramach wolontariatu pracownicy Enei Operator prowadzą zajęcia edukacyjne dla dzieci, podczas których uczą bezpiecznego przebywania w pobliżu  infrastruktury energetycznej i przestrzegają przed zagrożeniami. Czego ciekawego dowiedziały się dzieci w jednym ze szczecińskich przedszkoli?

Prąd się wytwarza z wiatraka i wiatru. Nie wkładamy długopisu do gniazdka elektrycznego. Trzeba zgasić światła w pokoju jak nie ma tam innych ludzi. Nie wolno wchodzić na słupy, bo można się porazić prądem – opowiadają po zajęciach przedszkolaki z Przedszkola Publicznego nr 8 w Szczecinie.

Krzyś Elektryk, główny bohater animacji prezentowanej podczas zajęć, opowiada dzieciom jak powstaje prąd, co to są elektrownie, jak prąd dostaje się do domu oraz o tym z czego ten prąd można wytwarzać. Dzieci utrwalają również wiedzę o oszczędzaniu energii i mądrym z niej korzystaniu. Podczas zajęć duży akcent położony jest na bezpieczeństwo w obrębie infrastruktury energetycznej, w domu i podczas zabawy. Najmłodsi poznają numer alarmowy i dowiadują się, co robić w razie zagrożenia. Wolontariusze sprawdzają zdobytą wiedzę, wspólnie rozwiązując krzyżówki, przeprowadzając rozmowy i quizy.

Nauka przez zabawę jest najlepszą z form edukacji. Dzieci zaciekawione były opowieścią Krzysia i chętnie brały udział w rozwiązywaniu krzyżówki. Są bardzo bystre i znały odpowiedzi na wcale niełatwe pytania. Ciekawa forma zachęciła je do aktywności i pozwoliła poszerzyć ich wiedzę na bardzo ważny temat jakim jest mądre korzystanie z prądu i urządzeń elektrycznych  – mówi Pani Joanna, wychowawczyni jednej z grup przedszkolnych.

W ramach akcji edukacyjnej „Nie taki prąd straszny" pracownicy Enei od lat obecni są w szkołach i przedszkolach, prowadząc lekcje o bezpiecznym obchodzeniu się z prądem i jego oszczędzaniu już od wielu lat. Wolontariusze przeprowadzili setki zajęć, z których skorzystały dzieci z palcówek mieszczących się na terenie działania Enei Operator. W 2019 roku projekt znalazł się w gronie trzydziestu najbardziej wartościowych społecznych projektów lokalnych mijających trzech dekad.

Każde kolejne zajęcia w szkołach i przedszkolach uświadamiają nam wolontariuszom, jak ogromną wiedzę mają dzieci. Rozumieją bardzo dużo i są świadome, że prądem bawić się nie można, bo może on być niebezpieczny. Duża w tym rola rodziców i wychowawców. Nasz program służy temu, by dzieci uczyć, ale też regularnie im przypominać o tym, że prąd jest ważny i wszyscy musimy umieć się z nim obchodzić oraz wiedzieć jak go oszczędzać – mówi Monika Mieldzioc, wolontariuszka, Rzecznik Prasowa szczecińskiego Oddziału Dystrybucji Enea Operator.

Film edukacyjny 

 

pokaż więcej
Podziel się na:
zobacz także

„Kwiat za grat”– wymienimy elektrośmieci na rośliny

Nie igraj z prądem - „Dbamy o Twoje bezpieczeństwo. Ty też o nie zadbaj!”

Wolontariusze Enei Operator pomagali w festynie i zbiórce na zwierzaki

Wolontariusze Enei Operator wsparli specjalny festyn dla Lilki