Odpowiedzialny biznes
Enea Operator – działamy dla natury z #ENERGIAnaturalnie
Światowy Dzień Ochrony Środowiska to najstarsze i najszerzej obchodzone święto ekologiczne na świecie. Zostało ustanowione w 1972 r. przez ONZ. Jego celem jest uświadomienie ludziom, jak bardzo natura potrzebuje wsparcia, by móc funkcjonować. Tylko w ostatnim stuleciu z powierzchni Ziemi zniknęło bezpowrotnie 18 gatunków zwierząt – od maleńkich motyli (Glaucopsyche xerces) poprzez traszki, żaby, ślimaki, ptaki, po wilki i nosorożce długonogie. Aby powstrzymać proces wymierania zwierząt i roślin niezbędne są konkretne działania. Szereg takich projektów, których celem jest ochrona gatunków, realizuje Enea Operator.
Bociany
Bociany to ptaki, których przylot do Polski symbolizuje nadejście wiosny. Zakładając gniazda w bezpośrednim sąsiedztwie ludzkich siedzib ptaki te zdobyły sobie naszą sympatię. Na urządzeniach należących do Enei Operator znajduje się 3688 bocianich gniazd, z czego zdecydowana większość, bo aż 3462, na specjalnie skonstruowanych platformach. Tylko w 2020 roku zamontowano ich 121. Pracownicy spółki brali także udział w akcji czyszczenia gniazd i obrączkowania młodych ptaków na terenie Parku Krajobrazowego "Ujście Warty" w ramach współpracy z Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego. W trosce o bociany Enea Operator w okresie ich bytowania ogranicza prace inwestycyjne i eksploatacyjne na sieciach elektroenergetycznych.
Rybołowy
Rybołowy to niezwykle rzadkie i ciekawe ptaki. Jako pojedynczy podgatunek rybołów występuje na całym świecie, a jego populację w Europie szacuje się na około 10 tysięcy par. Ocenia się, że na terenie Polski żyje ich około 30 par. Zazwyczaj budują gniazda w pobliżu jezior, na wysokich drzewach. Enea Operator podjęła się ochrony miejsc lęgowych rybołowa. We współpracy z Lasami Państwowymi oraz Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w ramach podpisanych porozumień spółka zainstalowała 69 platform na słupach wysokiego napięcia. Nowe miejsca na gniazda rybołowów powstały m.in. w województwie lubuskim w Wielkopolsce i na Pomorzu Zachodnim. Działania Enei Operator są częścią projektu ekologicznego: „Ochrona rybołowa Pandion haliaetus na obszarach SPA Natura 2000 w Polsce”, który został objęty finansowaniem przez Komisję Europejską i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu LIFE. Działania spółki sa skuteczne, ponieważ niektóre gniazda zostały zajęte przez te drapieżne ptaki i teraz czekamy na ich potomstwo.
Płomykówki
Enea Operator doraźnie opiekuje się także znajdującymi się pod ścisłą ochroną sowami płomykówkami. Latem ubiegłego roku pracownicy spółki we współpracy z Fundacją na Rzecz Zwierząt Dzika Ostoja z Wielgowa oraz Stowarzyszeniem Ochrony Sów SOS z Zielonej Góry brali udział w akcji obrączkowania i zwracania do środowiska naturalnego 6 płomykówek, które mają gniazdo na stacji transformatorowej we wsi Grabowo w gminie Stargard. Natomiast jesienią 2020 r. podczas planowanego przeglądu stacji transformatorowej we wsi Marianki w gminie Krzeszyce wykonano miejsce do gniazdowania dla tych ptaków na poddaszu obiektu.
Pszczoły
Wraz z tegoroczną wiosną Enea Operator rozpoczęła projekt „Wspomóż naturę – zasiej łąkę”, którego celem jest zazielenienie nieużytków, niezagospodarowanych trawników i balkonów. Spółka rozdaje pracownikom, którzy zdecydują się wziąć udział w projekcie, nasiona traw i kwiatów. Należy je wysiać na terenie do tego przygotowanym, zrekultywowanym, a potem fotograficznie dokumentować, jak stopniowo ugór zamienia się w łąkę. Naszym priorytetem jest nie tylko uczynienie otoczenia bardziej zielonym, ale przede wszystkim bardziej przyjaznym owadom zapylającym, w tym pszczołom.
Po nasiona do wysiewu należy zwrócić się do Biura Public Relations i Komunikacji Enei Operator wysyłając maila na adres eop.komunikacja@operator.enea.pl. Akces w projekcie zgłosiło już kilkadziesiąt osób. Do naszej akcji zgłosiły się także przedszkolaki ze Szczecina, które kilka dni temu wysiały nasiona i z niecierpliwością czekają na efekty.
Dołącz do nas z #ENERGIAnaturalnie!