Strona korzysta z plików cookies. Szczegóły znajdziesz na podstronie Polityka Prywatności
Infolinia 61 850 40 00
Pogotowie energetyczne 991
ul.pdf-ul { list-style: none; } li.pdf-li { padding-left: 1.3em; }

Teczka prasowa

Komunikat do wytwórców OZE

Ze względu na coraz większe nasycenie sieci elektroenergetycznej źródłami rozproszonymi, Enea Operator musi podejmować działania w celu utrzymania bezpieczeństwa pracy sieci. W związku z koniecznością dostosowywania systemu elektroenergetycznego do dynamicznie zmieniających się warunków pogodowych oraz bieżących potrzeb, spółka musi posiadać narzędzia gwarantujące natychmiastowe, zdalne sterowanie źródłami wytwórczymi OZE. Prosimy wszystkich wytwórców o sprawdzenie swoich urządzeń pod kątem możliwości zdalnego sterowania źródłami.

Przy dużej produkcji i jednocześnie niskim popycie na energię, niekontrolowany wzrost napięcia może doprowadzić do przeciążenia sieci, a co za tym idzie uszkodzenia urządzeń i infrastruktury elektroenergetycznej. Może to skutkować awaryjnymi przerwami w dostawach energii - nie tylko lokalnymi, ale również na skalę masową.

 

Dzięki wykorzystaniu zdalnego sterowania mocami wytwórców OZE, Enea Operator ma możliwość efektywnego ograniczania energii wprowadzanej do sieci, aby zapobiegać negatywnym skutkom np. w postaci gwałtownych zmian napięcia w sieci.

 

Przeprowadzane przez Eneę Operator testy wykazały, że wiele źródeł OZE nie jest dostosowanych do zapisów umownych i spółka nie ma możliwości zdalnego sterowania parametrami mocy czynnej i biernej. Ta możliwość jest dla spółki niezbędna do realizacji podstawowego obowiązku, jakim jest zachowanie bezpieczeństwa pracy sieci, ciągłość dostaw do odbiorców oraz utrzymanie odpowiednich parametrów jakościowych energii.

 

Wszystkich właścicieli OZE prosimy o niezwłoczne dostosowanie obiektów do wymagań umownych. W przypadku konieczności wprowadzenia ograniczeń w generacji OZE i stwierdzenia braku możliwości zdalnego sterowania tymi źródłami, służby dyspozytorskie spółki zmuszone będą do wyłączenia obiektu poprzez wyłączenie wyłącznika w torze wyprowadzenia mocy źródła, bez dodatkowego uprzedzenia. Testy możliwości sterowania mocami z OZE będą przeprowadzane przez spółkę cyklicznie.

Podziel się na:

zobacz także

.pimcore_block_buttons{ height: fit-content }