Teczka prasowa
ENEA Operator - w ciągu 24 godzin przywróciliśmy zasilanie do ponad 520 tys. mieszkańców północno-zachodniej Polski
Brygady elektromonterów po kilkanaście godzin w trudnych warunkach usuwały awarie i przywracały zasilanie. Do wielu miejsc nie można było dojechać, ponieważ część lokalnych dróg była zablokowana przez połamane drzewa i konary.
W kulminacyjnym momencie, czyli w sobotnie południe, na terenie obsługiwanym przez spółkę bez napięcia było 45 Głównych Punktów Zasilających (GPZ), 15090 stacji elektroenergetycznych SN/nN, uszkodzonych zostało 697 linii średniego napięcia oraz 75 linii o napięciu 110kV. Problemy z dostawami prądu dotknęły prawie 4000 miejscowości. Dzięki wysiłkowi i zaangażowaniu setek energetyków pracujących w trudnych warunkach, liczba awarii znacząco się zmniejszyła. W niedzielne południe bez napięcia pozostały 3 GPZ, 3500 stacji SN/nN, 384 linie średniego napięcia i 19 linii 110kV. Przywrócono dostawy energii elektrycznej do ponad 2300 miejscowości. Bez dostaw pozostaje 1670.
Najtrudniejsza sytuacja jest w okolicach Wałcza, Piły, Chojnic, Stargardu, Dębna, Sulęcina oraz Międzychodu. Skala zniszczeń w tych regionach jest olbrzymia. Niejednokrotnie musimy odbudowywać całe fragmenty sieci. Warunki pracy są ciężkie, musimy uważać na połamane drzewa i konary, które cały czas grożą upadkiem. - powiedział Marek Rusakiewicz, prezes Enei Operator.
Ze względu na skalę zniszczeń i zakres prac do wykonania, niestety będą takie miejsca, do których zasilanie będziemy w stanie przywrócić dopiero jutro, dlatego też proszę naszych Klientów o dalszą cierpliwość i wyrozumiałość. Cały czas pracujemy, żeby jak najszybciej przywrócić dostawy – dodał prezes Rusakiewicz.
W wielu miejscach trzeba stawiać nowe słupy, ponieważ wiatr nie tylko zerwał przewody ale również połamał betonowe i stalowe słupy.
W związku z dużym przeciążeniem infolinii alarmowej 991 i problemami w dodzwonieniu się, na stronie internetowej spółki www.operator.enea.pl publikujemy wykaz miejscowości objętych awariami i planowany, bardzo szacunkowy czas przywrócenia zasilania.
Sytuacja w terenie cały czas jest bardzo dynamiczna w związku z tym podany przez nas czas przywrócenia zasilania może ulec zmianie.
zobacz także