Strona korzysta z plików cookies. Szczegóły znajdziesz na podstronie Polityka Prywatności
Infolinia 61 850 40 00
Pogotowie energetyczne 991
ul.pdf-ul { list-style: none; } li.pdf-li { padding-left: 1.3em; }

Teczka prasowa

Enea Operator rozstrzygnęła przetarg na zakup 3 mln liczników

Spółka w ramach realizacji masowej wymiany układów pomiarowych u odbiorców indywidualnych na liczniki zdalnego odczytu (LZO), przeprowadziła postępowanie w trybie partnerstwa innowacyjnego na zaprojektowanie, produkcję i dostawy w latach 2025-2030. W pierwszym naborze Enea Operator otrzyma 600 tys. sztuk o wartości prawie 250 mln zł. Docelowo na realizację dostaw tzw. inteligentnych liczników do 2030 roku spółka zamierza przeznaczyć blisko 1,3 mld zł.

Przed uruchomieniem postępowania Enea Operator zbadała możliwości pozyskania urządzeń spełniających wszystkie wymagania Ustawy Prawo energetyczne, rozporządzeń wykonawczych i dodatkowych własnych oczekiwań. Przeprowadzono wstępne konsultacje rynkowe, w których uczestniczyło 29 podmiotów, w tym: producenci liczników i modemów komunikacyjnych, podmioty świadczące usługi komunikacyjne, uczelnie i jednostki badawczo-rozwojowe. Przetarg zorganizowano w trybie partnerstwa innowacyjnego, w ramach którego zadanie obejmuje zaprojektowanie, produkcję i dostawę LZO dla całego okresu realizacji zadania. Liczniki będą posiadać wiele innowacyjnych rozwiązań, w tym komunikację z systemem pomiarowym Enei Operator opartą o moduł eSIM w technologii GSM.

 

Enea Operator podpisała umowy z czterema partnerami: konsorcjum PPH POLITECH i ISKRAEMECO, SAGEMCOM Poland, APATOR  oraz LANDIS+GYR. Producenci dostarczą spółce w pierwszym naborze 600 tys. liczników zdalnego odczytu, natomiast do 2030 roku łącznie 3 mln sztuk.

 

„Zakup liczników zdalnego odczytu przez Eneę Operator ma na celu nie tylko spełnienie obowiązku prawnego wynikającego z ustawy. Funkcjonalności, które będą wdrożone w licznikach, pozwolą na lepsze zarządzanie i monitorowanie zużycia energii przez odbiorców, a spółce umożliwią pozyskanie bieżących danych o jakości dostarczanej energii elektrycznej, elastyczne zarządzanie pracą i rozwojem sieci dystrybucyjnej, co jest szczególne istotne w trwającej obecnie transformacji energetycznej. Zakładamy, że pozyskiwane z liczników dane przyczynią się do optymalnego wykorzystania środków finansowych z planu inwestycyjnego na rozbudowę i modernizację sieci.” mówi Marek Szymankiewicz, prezes Enei Operator.

 

Po podpisaniu umów w trybie partnerstwa innowacyjnego, Enea Operator będzie aktywnie współpracować z wszystkimi czterema partnerami, aby przygotować wspólnie liczniki i rozpocząć ich instalację. Spółce zależy na jak najszybszym wdrożeniu, ponieważ będzie mogła wykorzystywać możliwości danych i zdarzeń pochodzących z liczników zdalnego odczytu dla realizacji zadań w innych obszarach działalności, jak na przykład wysyłanie danych i zdarzeń w trybie push oraz możliwość sterowania urządzeniami peryferyjnymi. Z uwagi na zmieniający się charakter pracy sieci, dodatkowe funkcjonalności LZO pozwolą na efektywniejsze zarządzanie siecią dystrybucyjną i poprawę wielu obsługiwanych przez spółkę procesów.

 

Pierwsze liczniki trafią do Enei Operator w drugiej połowie 2025 roku i wtedy spółka rozpocznie ich instalację.

Podziel się na:

zobacz także

.pimcore_block_buttons{ height: fit-content }