Strona korzysta z plików cookies. Szczegóły znajdziesz na podstronie Polityka Prywatności
Infolinia 61 850 40 00
Pogotowie energetyczne 991
.tabs-body img { max-height: 200px; } .m-n1 { margin: -0.4rem; } .image-tab-img { height: 200px; width: 100%; background-size: cover; background-repeat: no-repeat; background-position: center; } .article-datebox-month, .article-datebox-year { font-weight: 300; color: #003087; } /*.article-box {*/ /* height: 290px;*/ /* background-color: #F9FAFC;*/ /*}*/ .articlebox-titles { overflow: hidden; } .date-box { color: #003087; } .article-card:hover .date-box { color: #003087; }

Odpowiedzialny biznes

Wolontariusze uczą dzieci bezpieczeństwa

Wolontariusze Enei Operator nie ustają w działaniach edukacyjnych i odwiedzają kolejne grupy przedszkolaków. Tłumaczą im, że prąd nie jest taki straszny pod warunkiem zachowania odpowiednich zasad bezpieczeństwa. Zapoznają dzieci z Krzysiem – elektrykiem i wspólnie z nimi przeprowadzają eksperymenty! Tak właśnie było podczas spotkania Grażyny Owsianny z dziećmi w Miejskim Przedszkolu nr 11 w Zielonej Górze.

Nasza Koleżanka Grażyna Owsianny, kierownik Sekcji Administracji i Logistyki RD Zielona Góra, jako wolontariuszka aktywnie działa od dziewięciu lat. Organizuje lokalnie zbiórki darów i datków w ramach projektów wolontariackich, w które zaangażowania jest cała Spółka, a także bierze udział w pomniejszych akcjach. Pod koniec stycznia odwiedziła Miejskie Przedszkole nr 11 przy ul. Zamenhofa w Zielonej Górze.

Spotkała się tam z około 20-osobową grupą dzieci w wieku 5-6 lat i zaprezentowała nasz Program Edukacyjny „Nie taki prąd straszny”.

- Na początku zawsze przedstawiam się skąd jestem i z czym przychodzę, by dzieci wiedziały, kto jest ich gościem. Potem wspólnie oglądamy film „Krzyś elektryk” i omawiamy go. Rozmawiamy o tym, co to jest prąd, skąd się bierze, gdzie występuje w naturze – relacjonuje Grażyna Owsianny. Przez cały czas dyskusji z dziećmi przewijają się wątki z filmu przeplatane z wiedzą, jaką posiadają na przykład dzięki temu, że mają w domu „prąd ze słońca”.

- Rozmawiamy o źródłach energii elektrycznej, tych tradycyjnych i odnawialnych, o oszczędzaniu energii, w której to dziedzinie dzieci doskonale sobie radzą, podobnie zresztą, jak w kwestiach związanych z bezpieczeństwem oraz funkcjonowaniem numeru 112. Pokazuję dzieciom wydrukowane różne zdjęcia słupów z przewodami i z informacją o zagrożeniu, jakie może powstać, gdyby ktoś chciał na nie się wspinać.  Mam nadzieję że te kolorowe fotografie zostaną dzieciom w pamięci – mówi wolontariuszka.

W ramach spotkania dzieci otrzymują także książeczki edukacyjne z Krzysiem elektrykiem do wypełnienia. Starsze dzieci lubią wypełniać krzyżówkę z pytaniami z filmu, młodsze kolorować znak „Nie Dotykać Urządzenie Elektryczne”, ale to nie jedyne atrakcje, z którymi odwiedza ich nasza Koleżanka.

- Fantastycznym zainteresowaniem dzieci cieszy się kula plazmowa. Przeskakujące kolorowe wiązki budzą wiele emocji i pomagają zrozumieć zjawisko wyładowań elektrycznych. Prezentuję także doświadczenie z dwoma ziemniakami, które przy pomocy miedzianych kabelków cynkowych i miedzianych prętów zasilają  zegar – mówi Grażyna Owsianny.

Przyznaje, że jak to z dziećmi bywa, raz są skupione, zwłaszcza na filmie, a potem próbują szaleć, ale zadania , doświadczenia i rozdawanie prezentów na koniec spotkania skutecznie je mobilizują,  by wytrwać do końca.

- Najważniejsze, że podczas takich spotkań udaje się nam, wolontariuszom, osiągnąć cel, czyli pokazać dzieciom jak szanować i oszczędzać prąd, a także że jest on pożyteczny pod warunkiem, że umiemy z niego bezpiecznie korzystać – podkreśla Grażyna Owsianny.            

pokaż więcej
4
Podziel się na:
zobacz także
Z Krzysiem elektrykiem u dzieci w „Zwierzolandzie”
Pracownicy Enei Operator zebrali karmę dla bezdomnych zwierząt
Wolontariusze Enei Operator edukują najmłodszych
Enea Operator uroczyście zakończyła tegoroczną edycję projektu: „Akademia Bezpiecznego Dziecka”
.pimcore_block_buttons{ height: fit-content }