Enea Operator efektywnie wykorzystuje fundusze Unii Europejskiej na rozwój infrastruktury energetycznej.
Enea Operator dokłada wszelkich starań, by wszystkie działania były prowadzone w sposób zapewniający stosowanie wysokich standardów uczciwości i etycznego postępowania. W przypadku dostrzeżenia nieprawidłowości dotyczących projektów finansowanych ze środków UE, informujemy o funkcjonowaniu mechanizmu umożliwiającego sygnalizowanie o potencjalnych nieprawidłowościach lub nadużyciach finansowych. W celu zgłoszenia nieprawidłowości należy:
Jednocześnie informujemy o możliwości zgłaszania do IZ, IP lub Instytucji Wdrażającej podejrzenia o niezgodności Projektu lub działań Beneficjenta z KPON lub KPP. Sygnały, zgłoszenia i lub skargi dotyczące wystąpienia niezgodności Projektu z postanowieniami KPP lub KPON mogą przekazywać osoby fizyczne (uczestnicy projektu lub ich pełnomocnicy i przedstawiciele), instytucje uczestniczące we wdrażaniu funduszy Unii Europejskiej, strona społeczna (stowarzyszenia, fundacje), za pomocą (w każdym poniższym przypadku uznaje się zgłoszenie za przekazane w formie pisemnej):
1) poczty tradycyjnej - w formie listownej na adres ministerstwa: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa lub Ministerstwo Klimatu i Środowiska, ul. Wawelska 52/54, 00-922 Warszawa lub Instytut Nafty i Gazu – Państwowy Instytut Badawczy, ul. Lubicz 25A, 31-503 Kraków,
2) skrzynki nadawczej ePUAP Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej lub Ministerstwa Klimatu i Środowiska lub Instytutu Nafty i Gazu – Państwowego Instytutu Badawczego,
3) formularza internetowego e-Nieprawidłowości, dostępnego na stronie www.feniks.gov.pl
4) mechanizmu sygnalistycznego rozumianego jako dedykowany adres e-mail: rownosc.feniks@mfipr.gov.pl lub naduzycia.feniks@mfipr.gov.pl.
Działanie: FENX.02.03 Infrastruktura energetyczna
Tytuł projektu: Rozwój inteligentnej sieci elektroenergetycznej poprzez budowę stacji 110/15 kV Borek Wlkp. wraz z linią zasilającą WN oraz wyprowadzeniami SN
Nr projektu: FENX.02.03-IW.02-0003/23
Data zawarcia umowy: 11.10.2024 r.
Całkowita wartość projektu: 38 154 488,98 PLN
Łączna wartość wydatków kwalifikowanych: 31 404 079,11 PLN
Wkład Funduszy Europejskich: 22 595 234,92 PLN
Cel główny:
Celem bezpośrednim Projektu jest wspieranie integracji OZE z siecią elektroenergetyczną oraz zwiększenie niezawodności dostaw energii elektrycznej do odbiorców na obszarze oddziaływania Projektu poprzez rozwój inteligentnych systemów elektroenergetycznych.
Realizacja:
Zakres prac obejmuje następujące obiekty i urządzenia:
1. Budowa stacji elektroenergetycznej Borek Wlkp.
2. Budowa powiązań kablowych SN-15 kV z istniejącą siecią o długości 7,147 km
3. Budowa linii napowietrznej 110 kV i światłowodowej relacji Gostyń – Borek Wlkp. zasilającej stację 110/15 GPZ Borek Wlkp. o długości 14,373 km
4. Dobudowa pola liniowego dla stacji Borek w rozdzielni WN 110 kV w GPZ Gostyń.
Planowane efekty:
1. Zwiększenie niezawodności dostaw energii elektrycznej do odbiorców znajdujących się w obszarze oddziaływania Projektu w wyniku poprawy stanu technicznego i rozbudowę infrastruktury elektroenergetycznej, w tym wdrożeniu rozwiązań sieci inteligentnej.
2. Zwiększeniu potencjału przyłączeniowego dla źródeł energii odnawialnej (OZE) umożliwiając rozwój lokalnych źródeł wytwarzania oraz społeczności energetycznych, co znacząco wpływa na wzrost bezpieczeństwa energetycznego.
3. Zwiększenie efektywności dostaw energii elektrycznej poprzez obniżenie strat energii.
4. Poprawa atrakcyjności inwestycyjnej gminy Borek Wlkp. poprzez uzbrojenie terenów przewidzianych pod działalność gospodarczą oraz zwiększenie potencjału przyłączeniowego dla nowych źródeł wytwórczych OZE oraz odbiorców.
5. Ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w gospodarce dzięki zwiększeniu możliwości rozwoju OZE oraz poprawie efektywności pracy sieci.
6. Wsparcie rozwoju elektromobilności transportu zbiorowego w gminie oraz infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych na drogach krajowych i wojewódzkich.
Grupy docelowe:
Grupą docelową są wszyscy użytkownicy energii elektrycznej na obszarze realizacji projektu, tj. w szczególności mieszkańcy, przedsiębiorcy, instytucje publiczne i prywatne z gmin Borek Wlkp. i Piaski województwa wielkopolskiego.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie
Działanie: FENX.02.03 Infrastruktura energetyczna
Tytuł projektu: Zwiększenie elastyczności i ciągłości zasilania poprzez poprawę pracy punktu neutralnego sieci SN w Enea Operator sp. z o.o.
Nr projektu: FENX.02.03-IW.02-0002/23
Data zawarcia umowy: 11.10.2024 r.
Całkowita wartość projektu: 170 092 000,00 PLN
Łączna wartość wydatków kwalifikowanych: 139 998 800,00 PLN
Wkład Funduszy Europejskich: 100 346 799,88 PLN
Cel główny:
Celem przedsięwzięcia jest poprawa pracy punktu neutralnego sieci średniego napięcia, co znacząco przyczyni się do zwiększenia możliwości przyjęcia energii z odnawialnych źródeł energii (OZE) oraz poprawy stabilności dostaw energii. W obliczu rosnącego zapotrzebowania na energię i konieczności przejścia na zrównoważone źródła te zmiany są kluczowe dla bezpieczeństwa energetycznego.
Realizacja:
Zakres przedmiotowego projektu obejmie modernizację blisko 100 stacji elektroenergetycznych WN/SN. Zrealizowany zostanie w województwach wielkopolskim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim oraz w częściach województw dolnośląskiego i pomorskiego.
Projekt zakłada m.in. modernizację zespołów uziemiających, co zwiększy elastyczność sieci i umożliwi optymalizację obciążenia wynikającego z produkcji energii z OZE oraz zapotrzebowania ze strony odbiorców. Rekonfiguracja sieci na poziomie średniego napięcia pozwoli na efektywne przekazywanie mocy do obszarów z jej niedoborami, co pozytywnie wpłynie na stabilność i bezpieczeństwo zasilania. Tego rodzaju działania są niezbędne w kontekście dynamicznego rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce.
W ramach projektu przewidziano również szereg działań edukacyjnych, które mają na celu zwiększenie świadomości użytkowników na temat korzyści płynących z korzystania z OZE oraz efektywności energetycznej. Inwestycje w edukację są kluczowe, aby społeczeństwo mogło świadomie korzystać z nowoczesnych technologii i rozwiązań, co w dłuższej perspektywie przyczyni się do bardziej zrównoważonego rozwoju.
Planowane efekty:
· Zwiększenie możliwości wprowadzenia większej wartości energii elektrycznej z OZE oraz poprawy stabilności dostaw energii w wyniku m.in.:
o łatwiejszej rekonfiguracji sieci (przełączenia źródła na inny GPZ) w przypadku awarii bądź zmian warunków napięciowych występujących w sieci,
o braku wpływu konfiguracji pracy sieci abonenckiej na możliwości funkcjonalne sieci Enea Operator,
o zmniejszenia liczby przerw w dostawie energii elektrycznej z powodu ograniczenia przypadków zadziałań elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej (EAZ) - bardziej stabilna praca do źródeł;
· W zakresie ochrony środowiska:
o ograniczenie emisji szkodliwych substancji z elektrowni konwencjonalnej z powodu większego udziału energii odnawialnej przy tej samej mocy produkcyjnej,
o ograniczenie zużycia surowców, szkodliwych gazów z powodu mniejszej liczby zadziałań aparatury łączeniowej,
o zwiększenie bezpieczeństwa pożarowego na terenach zadrzewionych z powodu ograniczenia wartości prądu do samogaśnięcia łuku;
· W zakresie czasu życia urządzeń:
o wydłużenie czasu eksploatacji urządzeń wytwórczych z powodu ograniczenia negatywnych czynników eksploatacyjnych wynikających z przepięć, w szczególności o charakterze pojemnościowym, oraz termicznych wynikających z przepływu prądu zwarciowego,
o ograniczenie liczby zwarć wielofazowych zainicjowanych zwarciami doziemnymi a tym samych skutków termicznych oraz dynamicznych dla urządzeń.
Grupy docelowe:
Grupą docelową są wszyscy użytkownicy energii elektrycznej na obszarze realizacji projektu, tj. w szczególności mieszkańcy, przedsiębiorcy, instytucje publiczne i prywatne z województw wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego, kujawsko-pomorskiego, dolnośląskiego i pomorskiego.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejski