Teczka prasowa
Prezes Enei Operator na XX konferencji „Energetyka Przygraniczna – świat energii jutra”
LTnRRE to ważny głos doradczy dla marszałków i samorządu województwa przy opracowywaniu strategicznych dokumentów wspierających transformację energetyczną w regionie. Jego głównym celem jest promocja zrównoważonego rozwoju energetyki regionalnej ze szczególnym uwzględnieniem Ziemi Lubuskiej.
Tegoroczna jubileuszowa Konferencja przygotowana przez LTnRRE została podzielona na cztery sesje tematyczne. W sesji wprowadzającej omówiono trendy, kierunki i wpływy polityki klimatycznej na polską i światową gospodarkę. A także zaprezentowano wyniki elektroenergetyki zawodowej w Polsce w 2024 r. Druga sesja została poświęcona źródłom OZE i ich wpływie na pracę Krajowego Systemu Energetycznego oraz wyzwaniom, jakie stoją przed OSD
w związku z rosnącą generacją odnawialnych źródeł oraz efektywności farm wiatrowych i fotowoltaicznych.
- Dzisiaj w Krajowym Systemie Energetycznym mamy przyłączonych prawie 31 GW źródeł OZE. Z tego 93% do sieci OSD. To powoduje, że nasza rola jako operatorów systemu dystrybucyjnego jest obecnie zupełnie inna. Stajemy się nie tylko dystrybutorem, ale przede wszystkim podmiotem wspierającym rozwój rynku energii, w szczególności na poziomie lokalnym. Zmienia się także nasz sposób prowadzenia ruchu i zarządzania siecią – podkreślił M. Szymankiewicz, prezes EOP. - Wyzwaniem dla nas wciąż pozostaje napięcie. Większość linii 110 kV pracuje poniżej swojej mocy naturalnej. To oznacza, że pojawiają się trudności z przesyłem mocy do elektrowni, farm wiatrowych a także do naszych stacji transformatorowych. Jednym z rozwiązań, jakie wprowadziliśmy, aby minimalizować ryzyko strat przesyłowych a także awarii, jest system cyfrowego bliźniaka na wysokim napięciu. Jest to system klasy EMS z estymulatorem stanu. Potrafimy zatem z wyprzedzeniem przewidzieć, co wydarzy się w naszej sieci. Niebawem wprowadzimy to rozwiązanie na średnim napięciu.
Prezes Enei Operator podczas wystąpienia podkreślił, że na niskim napięciu w kraju przyłączonych jest ponad 12 GW mocy zielonej energii. To dwanaście bloków o mocy 1 tys. MW, przyłączonych do sieci niskiego napięcia, na razie - bez możliwości regulacyjnych.
- Zdarzają się sytuacje, że na wielu transformatorach WN/SN, przepływy mocy wędrują w kierunku sieci 110 kV. Czyli nie w tym kierunku, w którym powinny. Dlatego też intensywnie pracujemy nad tym, aby zmienić kierunek przepływów. Obok działań technicznych, chcemy wdrożyć interwencyjną regulację mocy biernej na polecenie służb ruchowych Operatora, a także usługi elastyczności, między innymi takie jak: optymalizacja pracy sieci dystrybucyjnej z wykorzystaniem magazynowania energii – tłumaczył uczestnikom Konferencji prezes Marek Szymankiewicz.
Podczas trzeciej sesji uczestnicy Konferencji wysłuchali eksperckich wystąpień dotyczących nowych technologii, w tym możliwości wykorzystania biogazowni, geotermii i energetyki jądrowej. Zwieńczeniem spotkania była prezentacja rozwiązań służących wzmocnieniu systemu elektroenergetycznego woj. lubuskiego poprzez budowę bateryjnych magazynów energii.
zobacz także