Strona korzysta z plików cookies. Szczegóły znajdziesz na podstronie Polityka Prywatności
Infolinia 61 850 40 00
Pogotowie energetyczne 991
ul.pdf-ul { list-style: none; } li.pdf-li { padding-left: 1.3em; }

Teczka prasowa

Taryfa dynamiczna. Czy możesz z niej skorzystać?

Od 24 sierpnia br. nowelizacja ustawy prawo energetyczne nałożyła na sprzedawców energii elektrycznej obowiązek oferowania nowego produktu: taryfy dynamicznej, czyli tzw. taryfy czasu rzeczywistego (TOU-Time of USE). To nowy model rozliczania energii elektrycznej, uwzględniający dobową, dzienną i sezonową zmianę ceny energii na Towarowej Giełdzie Energii (TGE). Sprawdź czy to rozwiązanie jest dla Ciebie?

Ceny energii elektrycznej na polskim i europejskim rynku ulegają wahaniom. Różnią się w zależności od pory roku, dnia: czy jest to dzień powszedni, czy święto a nawet godziny. Zależą od tego, jakie źródło jest w danym momencie włączone do systemu elektroenergetycznego. Podczas słonecznego i wietrznego dnia system opiera się na taniej tzw. zielonej energii, pozyskiwanej ze słońca i wiatru. Jednak już kilka godzin później, kiedy zmieniają się warunki atmosferyczne, np. zachodzi słońce a jednocześnie rośnie zapotrzebowanie na energię elektryczną, do systemu elektroenergetycznego włączają się elektrownie węglowe i gazowe. Ma to odzwierciedlenie w cenach energii na Towarowej Giełdzie Energii.

Podsumowując: nowa oferta sprzedawców energii elektrycznej oparta o dynamikę TGE, wymaga od klientów wiedzy o rynku energii oraz spełnienia kilku warunków.

Nadrzędnym jest posiadanie licznika zdalnego odczytu (LZO). Tylko taki licznik umożliwia zdalną transmisję danych i korzystanie z taryfy dynamicznej. Enea Operator podczas prac eksploatacyjnych i legalizacyjnych będzie wymieniać w najbliższym czasie u swoich Odbiorców dotychczasowe urządzenia pomiarowe na nowoczesny licznik zdalnego odczytu. Obecnie spółka zainstalowała niemal pół miliona takich urządzeń, a od przyszłego roku będzie systematycznie montować je na dużą skalę. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Klientów, Enea Operator na swojej stronie internetowej utworzyła specjalną zakładkę, gdzie obok podstawowych informacji prawnych o licznikach zdalnego odczytu, już wkrótce publikowany będzie harmonogram wymiany liczników.

Odbiorcy z terenu działania Enei Operator zainteresowani zmianą swojej taryfy na dynamiczną, którzy jeszcze nie posiadają LZO mogą złożyć wniosek o zainstalowanie tego urządzenia bez konieczności oczekiwania na wymianę planową. Instalacja jest wtedy realizowana odpłatnie, zgodnie z „Cennikiem czynności dodatkowych”. Więcej informacji znajdziesz: Liczniki Zdalnego Odczytu | Enea Operator.

O czym jeszcze powinni pamiętać Klienci Enei Operator decydując się na zawarcie ze sprzedawcą umowy z ceną dynamiczną? Taryfa dynamiczna jest ofertą wolnorynkową, która odzwierciedla wahania cen na rynkach dnia bieżącego i następnego. Warto zatem znać zasady funkcjonowania tego rynku, monitorować ceny energii na Towarowej Giełdzie Energii i tak zarządzać własnym zużyciem, aby skierować pobór prądu na porę dnia, kiedy będzie ona najtańsza. Umowa z ceną dynamiczną adresowana jest przede wszystkim do gospodarstw domowych i mikroprzedsiębiorców.

Klienci korzystający z taryf dynamicznych, oprócz korzyści ekonomicznych, aktywnie uczestniczyć będą w bilansowaniu systemu energetycznego poprzez dostosowanie poziomu zużycia do aktualnej generacji. Z kolei prosumenci poprzez zwiększenie poboru energii w okresach jej największej produkcji, co skutkuje niską ceną, mogą efektywniej korzystać z własnych urządzeń fotowoltaicznych i zmniejszyć prawdopodobieństwo ich wyłączenia.

Podziel się na:

zobacz także

.pimcore_block_buttons{ height: fit-content }