Strona korzysta z plików cookies. Szczegóły znajdziesz na podstronie Polityka Prywatności
Infolinia 61 850 40 00
Pogotowie energetyczne 991
ul.pdf-ul { list-style: none; } li.pdf-li { padding-left: 1.3em; }

Teczka prasowa

Enea Operator wdraża nowoczesne, autorskie narzędzie do wsparcia procesu planowania inwestycji

Eksperci z Enei Operator i Poznańskiego Centrum Superkomputerowo – Sieciowego opracowali algorytm wspierający planowanie decyzji dotyczących inwestycji sieciowych. Efektem tych działań jest w pełni autorskie i jedyne w polskiej branży energetycznej narzędzie, pozwalające na wsparcie procesów inwestycyjnych w oparciu o dane pozyskiwane z liczników zdalnego odczytu, informacje o sieci GIS i dane z systemu SCADA.

W sieci Enei Operator jest zainstalowanych blisko pół miliona liczników zdalnego odczytu. A będzie ich więcej, ponieważ do 2030 roku spółka zamontuje te urządzenia u każdego swojego Odbiorcy. Liczniki zdalnego odczytu gromadzą  ogromną liczbę danych o stanie sieci. Intencją spółki było takie wykorzystanie tych informacji, aby stały się przydatne, między innymi przy planowaniu inwestycji. Eksperci z Enei Operator i Poznańskiego Centrum Superkomputerowo – Sieciowego opracowali narzędzie gromadzące i wykorzystujące dane z liczników zdalnego odczytu takie jak:  wskaźniki jakości energii elektrycznej, obciążenia, zdarzenia sieciowe oraz profile napięć, a także informacje o przerwach z systemu SCADA oraz dane o topologii sieci.

 

Sektor energetyczny rozwija się bardzo prężnie. Na terenie naszej spółki przyłączonych jest już ponad 180 tys. źródeł OZE. Sieć dystrybucyjna musi być elastyczna, odporna na dużą zmienność obciążeń, przy zachowaniu odpowiednich parametrów jakości energii elektrycznej. Naszym celem jest też zapewnienie stabilności dostaw – możliwie ograniczając przerwy w zasilaniu. Przeznaczamy każdego roku na budowę i modernizację naszej sieci dystrybucyjnej  blisko 2 mld zł, a w przyszłości zamierzamy te wydatki jeszcze zwiększyć. Stąd pomysł na stworzenie narzędzia, które będzie wspierało nasze decyzje o inwestowaniu na danym, wyznaczonym przez algorytm obszarze – powiedziała Magdalena Kordys, wiceprezes Enei Operator ds. finansowych.

 

Algorytm wspiera podejmowanie decyzji inwestycyjnych w infrastrukturę dystrybucyjną, wykorzystując dane o wahaniach napięć, które mogą wynikać z dużej generacji i nasycenia odnawialnymi źródłami energii lub zmienności obciążeń. Jednym z kryteriów jest też liczba i długość przerw w zasilaniu. Ważny dla ostatecznego wyniku obliczeń jest wolumen dostarczanej energii oraz liczba odbiorców pobierających energię elektryczną, ich ewentualne reklamacje i koszty, które wynikają z obsługi tych procesów.

 

Narzędzie zasilane jest danymi z systemów działających w Enei Operator, przede wszystkim z Origami, SCADA i GIS. Dzięki temu algorytm przekazuje informacje o optymalnym dywersyfikowaniu środków finansowych na podstawie rzeczywistych danych o sieci.

 

W 2025 roku algorytm inwestycyjny będzie dostępny dla uprawnionych pracowników spółki w formie aplikacji, gdzie obok danych wyrażonych w formie tabelarycznej, dostępny będzie ranking punktów sieciowych zobrazowany na mapie.

Podziel się na:

zobacz także

.pimcore_block_buttons{ height: fit-content }