Strona korzysta z plików cookies. Szczegóły znajdziesz na podstronie Polityka Prywatności
Infolinia 61 850 40 00
Pogotowie energetyczne 991
ul.pdf-ul { list-style: none; } li.pdf-li { padding-left: 1.3em; }

Teczka prasowa

Chcesz zostać Prosumentem? To proste. Zaplanuj to z nami w kilku krokach.

Coraz większa liczba naszych rodaków instaluje panele fotowoltaiczne na dachach swoich nieruchomości po to, aby z energii słonecznej produkować i zużywać prąd na własne potrzeby. Takich inwestorów nazywamy Prosumentami. Stanowią oni pokaźny procent wszystkich klientów Enei Operator.

Prosumentami mogą zostać zarówno osoby fizyczne, czyli odbiorcy energii elektrycznej w gospodarstwach domowych, ale także wspólnoty mieszkaniowe, gminy i przedsiębiorcy.

 

Sprawdź, co powinieneś zrobić, aby zostać prosumentem i dlaczego tak ważne jest optymalne dobranie mocy urządzenia do potrzeb użytkownika.

 

Aby zostać prosumentem wystarczy, że:

 1. 1. znajdziesz instalatora z odpowiednim certyfikatem, świadectwem kwalifikacyjnym, lub uprawnieniami budowlanymi. Doświadczony fachowiec pomoże Ci dobrać moc mikroinstalacji do Twojego zużycia prądu.
  WAŻNE! 1 kW zainstalowanej mocy w fotowoltaice to rocznie około 1000 kWh wyprodukowanej energii. To oznacza, że nie musisz instalować większej mocy niż potrzebujesz. Nie zużyjesz jej w swoim gospodarstwie domowym. Jeśli jednak zajdzie taka konieczność zawsze będziesz mógł rozbudować swoją mikroinstalację, zgodnie z rosnącymi potrzebami.
 2. 2. Kiedy już instalator założy Ci panele fotowoltaiczne, zgłoś nam ten fakt! Masz na to 30 dni przed planowanym uruchomieniem swojej mikroinstalacji. Zrobisz to wykorzystując specjalny druk, który znajdziesz tutaj:
  operator.enea.pl/dladomu/obslugaklientaikontakt/plikidopobrania
 3. 3. Nie zapomnij zaktualizować i podpisać umowy, która reguluje sprzedaż i dystrybucję energii elektrycznej.
 4. 4. Ostatni ruch należy do nas. Jeśli Twoje zgłoszenie zostanie pozytywnie zweryfikowane, to od tego momentu nasi fachowcy w terminie do 30 dni wymienią lub przeprogramują Twój licznik tak, aby mierzył zarówno energię pobraną z sieci jak i tę, którą wyprodukuje Twoja mikroinstalacja.
  Ważne! Koszty tej wymiany pokrywa Enea Operator z własnych środków!

Możesz już korzystać ze swojej mikroinstalacji. Jeszcze tylko poradzimy Ci jak to robić najefektywniej:

 • Wykorzystuj godziny największego nasłonecznienia. Wtedy zużywaj najwięcej energii.
 • Zainwestuj w urządzenia, które umożliwią Ci sterowanie sprzętem AGD za pomocą aplikacji. Uruchomią pralkę, lub zmywarkę wtedy, kiedy Twoje urządzenie produkuje najwięcej energii a Ty jesteś poza domem.
 • Dbaj o to, aby Twoja instalacja pracowała zgodnie z przyjętymi normami.

A jeśli Twoja mikroinstalacja nie pracuje tak, jak zaplanowałeś?

 • Zawsze w pierwszym kroku skontaktuj się z Twoim instalatorem.
 • Poinformuj nas o tym, że planujesz rozbudowę swojej mikroinstalacji.
 • Bierz pod uwagę, że jeżeli w Twoim otoczeniu jest duże nasycenie fotowoltaiki, istnieje ryzyko przesilenia sieci. Twój falownik może działać niestabilnie a nawet wyłączyć się.

Podziel się na:

zobacz także

.pimcore_block_buttons{ height: fit-content }