Strona korzysta z plików cookies. Szczegóły znajdziesz na podstronie Polityka Prywatności
Infolinia 61 850 40 00
Pogotowie energetyczne 991

Dla wytwórców

Szanowni Państwo,

Oddajemy w Wasze ręce nowe, w pełni autorskie narzędzie informatyczne opracowane
w całości przez zespól ekspertów naszej spółki.

Portal Wytwórcy został przygotowany tak, aby  ułatwić Państwu przekazywanie danych wymaganych przez Wytyczne SOGL bez konieczności korzystania z ogólnodostępnych arkuszy kalkulacyjnych.

Jedną z wielu funkcji Portalu jest także udostępnienie Państwu wszystkich niezbędnych informacji o posiadanych przez Was źródłach wytwórczych.  Narzędzie daje również możliwość uzyskania szerokiego spektrum danych, ich bieżącą aktualizację oraz prezentację w formie tabelarycznej i graficznej.

Przygotowaliśmy także dla Państwa poradnik w formie filmowego webinarium, gdzie wyjaśniamy krok po kroku sposób poruszania się po  Portalu. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia tego materiału.

Jednocześnie informujemy, że nadal aktywny jest dla Państwa adres poczty elektronicznej: wytworcy@operator.enea.pl. Czekamy tam na wszelkie Państwa pytania, sugestie propozycje w sprawie działania i funkcji Portalu.

Mamy nadzieję, że Portal Wytwórcy spełni oczekiwania i znacznie ułatwi Państwu realizację obowiązków wynikających z Wytycznych SOGL.

Bezpieczeństwo pracy sieci dystrybucyjnej zależy również od Was!

Udostępniamy Państwu specjalne miejsce na naszej stronie internetowej, gdzie znajdziecie wszystkie  niezbędne informacje służące realizacji obowiązków wynikających z nowych przepisów dotyczących wytwarzania i wprowadzania energii elektrycznej do sieci.

 

Już od 1 stycznia 2021 roku będziecie Państwo zobowiązani do przekazywania:

  • danych strukturalnych, zgodnie z art. 48 Wytycznych SOGL,
  • danych dotyczących grafików i prognoz zgodnie z art. 49 Wytycznych SOGL
  • danych czasu rzeczywistego zgodnie z art. 44, 47 i 50 Wytycznych SOGL.

 

Wytyczne SOGL wynikają z Rozporządzenia Komisji (UE) 2017/1485 z 2 sierpnia 2017 r. a wymagania w nich określone mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa pracy sieci oraz efektywnego wykorzystania systemu elektroenergetycznego.

 

Szanowni Państwo,

Enea Operator będzie Was wspierać w realizacji nowego zadania. W tym miejscu regularnie będziemy  zamieszczać materiały, dokumenty oraz instrukcje dotyczące wypełniania formularzy i tabel. Jeśli pojawią się z Państwa strony pytania, na które nie znajdziecie odpowiedzi w niniejszej zakładce - służymy pomocą pod dedykowanym adresem mailowym: wytworcy@operator.enea.pl

Redysponowanie nierynkowe OZE jest niezbędne dla równoważenia dostaw z zapotrzebowaniem na energię elektryczną

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) są odpowiedzialne za zarządzanie Krajowym Systemem Elektroenergetycznym (KSE), w tym m.in. za jego bilansowanie, czyli dostosowywanie wielkości produkcji energii elektrycznej do jej zużycia.

 

Jest to proces ciągły, ponieważ w systemie elektroenergetycznym nie może wystąpić sytuacja, w której w danej chwili produkcja energii jest za mała lub zbyt duża w stosunku do jej zużycia. Przy dużej produkcji i jednocześnie niskim popycie na energię, niekontrolowany wzrost napięcia może doprowadzić do przeciążenia sieci, a co za tym idzie uszkodzenia urządzeń i infrastruktury elektroenergetycznej. Może to skutkować awaryjnymi przerwami w dostawach energii - nie tylko lokalnymi, ale również na skalę masową.

 

Dlatego PSE planując pracę na każdy kolejny dzień analizuje bilans mocy KSE oraz dostosowuje pracę jednostek wytwórczych do zużycia tak, aby w każdej chwili zapewnione było bezpieczeństwo funkcjonowania sieci oraz systemu elektroenergetycznego jako całości” – informuje operator sieci przesyłowej (OSP) w swoim komunikacie.

 

Więcej o planowaniu pracy systemu przez PSE można przeczytać tutaj.

 

Więcej o podstawach prawnych, regułach oraz kolejności działań, jakie może podjąć PSE w celu zbilansowania systemu można przeczytać tutaj.

 

Zgodnie z hierarchią prowadzenia ruchu w krajowym systemie elektroenergetycznym, PSE przekazuje polecenie nierynkowego redysponowania danego źródła OZE, do operatora sieci, do której źródło jest przyłączone. Polecenia dla OZE przyłączonych do sieci wysokiego, średniego lub niskiego napięcia, przekazywane są przez PSE do operatorów systemu dystrybucyjnego (OSD), którzy są odpowiedzialni za zrealizowanie poleceń we współpracy z Wytwórcami przyłączonymi do ich sieci. Enea Operator ma obowiązek wprowadzenia ograniczeń produkcji źródeł zgodnie z wydanym przez PSE poleceniem oraz w określonym w poleceniu czasie. Spółka odpowiada za wprowadzenie tych ograniczeń, ich ewentualnych aktualizacji oraz w terminie późniejszym, na wezwanie PSE, udzielenia pełnej informacji związanej z redysponowaniem.

 

Wszystkie te działania Enea Operator wykonuje na polecenie PSE, we współpracy z Wytwórcami. W celu poprawy współpracy oraz wzajemnej komunikacji Enea Operator planuje we wrześniu spotkanie z przedstawicielami Wytwórców, na które już dziś zapraszamy. Więcej szczegółów na temat miejsca i terminu spotkania podamy niebawem.

 

.pimcore_block_buttons{ height: fit-content }